GAZİANTEP-Nizip Mustafa Özkaya İlkokulu 4-B sınıfı öğrencileri İnsan Hakları konusunu işledikten bir gün sonra okula gelirken sınıflarında bulunan iki Suriyeli öğrenciye dönük mesajlarla geliyorlar. Tamamen kendi minik yüreklerinden, sevgi dolu yüreklerinden gelen duyguları kağıtlara yazmışlar. Mesajlarda hep sizi anlıyoruz , siz bizim kardeşlerimizsiniz, sizi seviyoruz yazıyordu. Öğretmenleri Abid AKGÖBEK  bu mesajları alarak tek tek Suriyeli öğrenciler için okudu. Suriyeli öğrenciler çok duygulanırken çok da mutlu oldular. Arkadaşlarına bu güzel mesajlar için teşekkür ettiler.
Sınıf öğretmeni bu güzel mesajları toplayarak sınıf dolabında muhafaza etmeye karar verdi.
O mesajlardan İşte bir örnek. 
- Sevgili Meryem! Sizin ülkenizde savaş olduğunu biliyorum.
Eğer ülkenizde savaş olmasaydı, ülkene gidebilecektin.
Senin üzüldüğünü ve arkadaşlarını özlediğini biliyorum.
Ama üzülme, biz varız ve seni çok seviyoruz  .
 
 
Çocuklardan bu tür güzel davranışları güzel düşünceleri duyunca ister istemez acaba dünyayı çocuklar mı yönetse diyoruz. Ama ne yazık ki büyükler yönetiyor ancak en büyük faturayı da çocuklar ödüyor öyle değil mi dostlar. Suriye başta olmak üzere savaşların yaşandığı ülkeler buna en büyük şahit değil mi?
 
Eylül 2015’de Muğla’nın Bodrum ilçesi sahillerinde ‘mülteci teknesi’nin batması neticesi boğulan ve cesedi karaya vuran ‘Aylan bebeği hatırlayalım, nasıl da yüreklerimiz yanmıştı.


Savaşın yaşandığı ülke ve şehirlerde her zaman “Aylan bebek” ve benzeri hadiselerle muhakkak karşılaşılıyor. “Aylan bebek”ten sonrada “Ümran bebek” hadisesi yaşandı. Halep’te hava saldırısında evi bombalanan (17 Ağustos 2016) 5 yaşındaki Ümran Dakneş, enkaz altından kurtarılmış ve kanlı yüzüyle ambulansta çekilen fotoğraflar insanlığın irkilmesine neden olmadı mı? Ya nice kameralara yansımayan Ümran ve Aylan bebekler !?
 
Ümran bebeğin fotoğrafı okyanus ötesindeki bir çocuğu da çok etkilemiş olacak ki New York’ta yaşayan Alex, ABD Başkanı Barack Obama’ya bir mektup yazarak yardım talep etmiş. 6 yaşındaki Alex, başkan Obama’dan Halep’te ambulanstaki yaralı görüntüsüyle dünyanın dikkatini çeken Ümran’ı evlerine getirmelerini istemişti. (22 Eylül 2016)
 


Beyaz Saray’ın web sitesinden de yayınlanan mektupta 6 yaşındaki New York’lu Alex şöyle demiş: “Sevgili Başkan Obama, Suriye’de ambulansa alınan çocuğu hatırladınız mı? Lütfen onu alıp bizim eve getirebilir misiniz? Ona aile oluruz. O da bizim kardeşimiz olur.” 
 
Acaba gerçekten Dünyayı çocuklar mı yönetse ne dersiniz?
 
Bir şiir yürekli olarak yazımı Nazım Hikmetin dizeleriyle sonlandırmak istiyorum.
 
DÜNYAYI VERELİM ÇOCUKLARA
Dünyayı verelim çocuklara hiç değilse bir günlüğüne
allı pullu bir balon gibi verelim oynasınlar
oynasınlar türküler söyliyerek yıldızların arasında
dünyayı çocuklara verelim
kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi
hiç değilse bir günlüğüne doysunlar
bir günlük de olsa öğrensin dünya arkadaşlığı
çocuklar dünyayı alacak elimizden
ölümsüz ağaçlar dikecekler
 
 
 
 
En derin saygı ve muhabbetlerimle
                                                                                         Mustafa YILDIRIM
                                                                                             Eğitimci Yazar