CHP Koronavirüs İle İlgili Meclis'te Genel Görüşme İsteyecek

Kamuajans.com – CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: "Yarın genel görüşme açılmasını talep edeceğiz, bu genel görüşmede Sağlık Bakanı'nın olmasını önemsiyoruz"

SİYASET 17.02.2021, 16:58
CHP Koronavirüs İle İlgili Meclis'te Genel Görüşme İsteyecek

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Gara'da Türk vatandaşlarının PKK tarafından şehit edilmesine ilişkin, "Bu infazdan bir sorumlu varsa, bir kişi üstlenecekse, 'Her şeyi ben yaptım.' diyen, o bakanları atayan, bir başarı, temel atma, köprü olduğunda 'Ben.' diyen birisi varsa, bu operasyonun siyasi sorumluluğunu 'Ben.' diye alacak." ifadelerini kullandı.

Özel, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TBMM'de, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi döneminde bakanlara ilişkin gensoru önergesi verilemediğini, bakanların Meclise değil, kendilerini atayan kişiye karşı sorumlu olduklarını ve istifalarının da ancak cumhurbaşkanı tarafından kabul edilebileceğini belirten Özel, bu sistem nedeniyle Gara'daki operasyonun gündem olduğu bir günde bakanların parlamentoda gündem dışı konuştuklarını savundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Genel Kurul öncesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na bilgi verdiğini anımsatan Özel, bakanların açıklamalarının ne milletvekilleri ne de kamuoyunu tatmin ettiğini söyledi.

Özel, Soylu ve Akar'ın TBMM'deki konuşmalarını eleştirirken, "İki bakanın bu telaşı, bu tedirginliği, 12 evladımızın hayatını kaybetmesini, 'Biz bombaladık da ölmediler, PKK öldürdü.'ye indirgemek kadar meselenin özünden uzak bir yaklaşım olamaz. Bir psikolojik operasyon yürütmeye çalışıyorlar ama buna niye ihtiyaç duyduklarını anlamış değiliz." sözlerini sarf etti.

CHP'li yönetici ve milletvekillerinin PKK tarafından Gara'da şehit edilen 12 Türk vatandaşı kaçırıldıktan sonra Meclise gelen aileleriyle görüştüklerini ve taleplerinin aktarılmasına aracılık ettiğini anlatan Özel, "Gara'daki operasyon haberi gelene kadar hepimiz biliyoruz ki, Allah şahit ki bu konuda duyarsız, isteksiz, gayretsiz davranan AK Parti hükümetleri ve bakanlarıyla karşı karşıyaydık. Süleyman Soylu'nun gerçek dışı ifadeleri gerçekmiş gibi anlatmaktaki kürsü mahareti, o konuda herkesin gözünün içine baka baka yalanı doğru gibi anlatmasının şaşkınlığı içindeyiz." diye konuştu.

Bakan Soylu'nun dün TBMM'deki konuşmasında, "canı çıkasıca dernek" dediği İnsan Hakları Derneğinin (İHD) bu konuyla ilgilendiğini anlatan Özel, bundan sonraki süreçte PKK tarafından alıkonulan vatandaşların kurtarılması için bu derneklerle belli standartta bir ilişki kurulması ve birlikte çalışılması gerektiğini savunarak, "Bu dernekleri sevmeyebilirsiniz ama bu dernekleri şeytanlaştıramazsınız." görüşünü dile getirdi.

İktidarın, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan'ı, 2013 yılında "Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Bölge Sorumlusu" yaptığını hatırlatan Özel, "Nasıl oluyor da 7 yıl önce makul, makbul gördüğünüzü, şimdi düşman, şeytan görüp gösterebiliyorsunuz? Burada bir tutarlılık sorunu vardır." dedi.

- "Gülüyor, neşeyle konuşuyor"

CHP'li Özgür Özel, Bakan Soylu'ya dün bizzat verdiği dosyayı basın mensuplarına göstererek, eski CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur'un İHD ile yürüttüğü çalışma sonucunda, 13 Mart 2013'te PKK tarafından kaçırılan ve 1-1,5 yıl boyunca alıkonulan kamu personelinin, Kuzey Irak'ta teslim alındığını ve ailelerine kavuştuklarını anlattı.

"CHP'lilerin bunu, İHD'yi şeytanlaştırmadığı ve o günkü bakanlarla temas kurup bir yol bulunduğu için başardığını" savunan Özel, Gara'da PKK tarafından şehit edilen Türk vatandaşlarının isimlerini sıralayarak, "İsimlerini, biraz önceki isimleri söylerken ki heyecanla, coşkuyla, mutlulukla söyleyemezsiniz. Çünkü bu isimlerin hepsini, başarısız ve beceriksiz bir operasyon sonunda kaybettik." ifadesine yer verdi.

Özel, rehine kurtarma konusunda dünyanın en başarılı ülkeleri arasında gösterilen Türkiye'nin, Gara'daki operasyonda rehine kurtarma konusunda başarılı bir ekibi görevlendirmediğini öne sürdü. Özel, "Esenboğa'ya bir uçak indirilse ve içinde rehineler olsa, oraya mağaraya girildiği gibi mi girilecek? İçerdekiler bizim evlatlarımız, canlarımız, bu soruların sorulması da hakkımız. Bu soruların sorulması, hiç kimseyi terör destekçisi falan yapmaz. Ama bu sorular sorulmasın diye algı operasyonu, saldırılar yapanları da görüyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Gara'dan şehit haberinin alınmasından sonra katıldığı AK Parti kongresindeki görüntülerini basın mensuplarına gösteren Özel, şu ifadeleri kullandı:

"Birisi fotomontaj yapsa cumhurbaşkanına hakaretten içeri alırlar. Gerçek ekran görüntüsü, canlı yayında hepimiz izledik. Gülüyor, neşeyle konuşuyor, neşeyle anlatıyor. Gerektiği yerde ne kadar üzgün olduklarını anlatıyorlar. Bay Kemal iyi dinle diyor, 'Bu infazdan hepiniz sorumlusunuz.' Bu infazdan kendisi ve bakanları dışında hepimiz sorumluyuz. Bu infazdan bir sorumlu varsa, bir kişi üstlenecekse, 'Her şeyi ben yaptım.' diyen, o bakanları atayan; bir başarı, temel atma, köprü olduğunda 'Ben.' diyen birisi varsa, bu operasyonun siyasi sorumluluğunu 'Ben.' diye alacak."

- "CHP suçlanıyor"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu terör örgütünün adını anmadığı gerekçesiyle eleştirdiğini aktaran Özel, Genelkurmay Başkanlığının "PKK" yerine "bölücü terör örgütü" ifadesini kullandığını, ancak bu konuda CHP'nin suçlandığını söyledi.

Gara'daki üzücü olayı, PKK'nın adını kullanmadan kınayan AK Parti'li siyasetçilerin ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un sosyal medya paylaşımlarını gösteren Özel, bu durumu sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından bu isimlerin mesajlarını değiştirdiklerini savundu.

"Sayın Fahrettin Altun suç üstü yakalanınca, sabaha kadar trol ordularıyla operasyon yönetti, devletin iletişim başkanı heybeden üç tane video çıkardı." diyen Özel, basın mensuplarına tabletten AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın, başbakan olduğu 15 Ağustos 2017'de yaptığı konuşma ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının videosunu izletti.

İki konuşmadaki ifadelerin aynı olduğunu söyleyen Özel, "Sabaha kadar trol ordularını yönetmekle meşgul Fahrettin Altun, ikinci bir konuşma yazmaya, yazdırmaya emek vermemiş. 3 farklı maaşı almayı biliyor, iki farklı konuşma yapmaktan aciz." ifadelerini kullandı.

- "Halk TV sana söylüyorum, Erdoğan'ım sen anla"

CHP Grup Başkanvekili Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin partisinin grup toplantısındaki konuşmasında "esir" kelimesi nedeniyle Halk TV'yi eleştirdiğini anımsattı. Özel, "Halk TV sana söylüyorum, Erdoğan'ım sen anla. Bir gün önce Erdoğan konuşmasında 5 yerde 'esir.' diyor mu? Devlet Bahçeli, bu dönemin başında 'Millet denge ve denetleme için görevlendirdi, muhalefet partisiyiz.' diyordu. Muhalefet partisiyken dön o zaman 'Esir lafını doğru bulmuyorum Sayın Erdoğan.' de, bunu Halk TV üzerinden yapma." diye konuştu.

Özgür Özel, partisinin yarın Genel Kurulda salgın, mutasyona uğrayan virüs, aşı ve aşılama takvimi sorunlarına ilişkin genel görüşme talebi sunacaklarını bildirerek, "Yarın Sağlık Bakanı'nı Meclise çağırıyoruz. Genel görüşme açılmasını talep edeceğiz, bu genel görüşmede Sağlık Bakanı'nın olmasını önemsiyoruz." dedi.

İllere göre salgın vakalarının bulunduğu haritayı basın mensuplarına gösteren ve Trabzon, Rize ve Giresun'daki vaka sayılarının çok olduğunu anlatan Özel, "Salgında on binde 228 vakayla en üstlerde olan Trabzon'da, 12 Şubat günü Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon Gençlik Kolları Kongresi'ne bağlanıyor ve 'Salgına rağmen bu salonu tıklım tıklım dolduran gençlerimize selam olsun.' diyor. Salgın olduğu için tıklım tıklım olmamak lazım. Gençlerinin hayatı tehlikede. En çok tedbir alınması gereken Trabzon'da en yanlış işi yapıyorsunuz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Rize'de temaslarda bulunduğunu anımsatan Özel, Rize'nin, en çok vaka bulunan iller arasında yer aldığını söyledi.

Salgın tedbirleri nedeniyle esnafın zor durumda olduğunu anlatan Özel, "Recep Tayyip Erdoğan nerelerde dolaşıyorsa, önden bakarsan gitmemesi lazım, arkadan bakarsan halk sağlığı konusunda en yanlış işi yapıyor. Buna Bilim Kurulu, Sağlık Bakanının artık bir şey söylemesi lazım." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Üniversitelerde Türk yazarların eserleri okumadan diploma alınabildiği" yönünde eleştiride bulunduğunu da aktaran Özel, AK Parti'nin 19 yıldır iktidarda olduğunu söyledi. Bu durumdan şikayet edemeyecek tek kişinin Erdoğan olduğunu savunan Özel, "İktidara dün geldi Erdoğan, önceki Başbakan da Kılıçdaroğlu'ydu çünkü. İktidara dün geldi, ülkeyi İsmet Paşa yönetiyordu oradan aldı." diye konuştu.

- "Şehidin partisi, siyaseti olmaz"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özel, bir soru üzerine, Gara'da PKK tarafından şehit edilen Uzman Çavuş Mevlüt Kahveci'nin annesi Ayşe Güler'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinin AK Parti kongresinde hoparlörden dinletildiğinden haberdar olmadığını söylediğini aktardı.

Söz konusu konuşmanın, şehit annesinin izni alınmadan dinletilmesinin suç olduğunu da savunan Özel, "Bir şehit annesinin bir siyasi partinin il kongresinde konuşturulması nasıl bir densizlik, lüzumsuzluk, pervasızlıktır. Şehidin partisi, siyaseti olmaz. Şehit anneleri siyasete böyle alet edilemez." diye konuştu.

Başka bir gazetecinin, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan aracılığıyla PKK tarafından kaçırılan Türk vatandaşları için görüşme yapıldığı iddiasına ilişkin sorusunu yanıtlayan Özel, "Sonuç alındı veya alınmadı, onu bugün siyasi istismar yaparsanız, yarın benzer durumda benzer çabaları gösterdiğinizde muhataplarınız sizden korkar, 'istismar edeceksiniz.' der. Siyaset bu kadar ucuzlatılmamalıdır ve bazı konulardaki mahremiyet, siyasete alet edilmek için aleniyete dökülmemelidir." değerlendirmesinde bulundu.

İçişleri Bakanı Soylu'nun, "Terör örgütünden ahlak bekleyen ahmaktır" sözlerinin ardından AK Parti'li Çalık'ın, PKK tarafından alıkonulan vatandaşlar için aracı olduğunu söylediğini belirten Özel, "Hepimizin gözü, kulağı, beyni var. Beynimizle alay eden bir atanmış Süleyman Soylu var." ifadesine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 10 Şubat'ta bir müjde vereceğini açıkladığını da anımsatan Özel, bunun, o gün başlayan Gara'daki operasyonun gizliliğini ihlal ettiğini ileri sürdü.

aa

Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30