Hava Durumu

Anayasa teklifinde 'aile ve LGBT' konusuna da değinilecek

AK Parti, başörtüsü meselesini çözmek için 'Anayasa'nın 10'uncu maddesinde değişiklik önerecek. Düzenlemede kimsenin kılık kıyafeti sebebiyle ayrımcılığa tabi tutulamayacağına vurgu yapılacak. Aileye yönelik yeni bir madde de gündemde. LGBT'ye karşı tedbir alınacak. 'Eşler' yerine 'kadın-erkek' denilecek.

Haber Giriş Tarihi: 07.10.2022 15:17
Haber Güncellenme Tarihi: 07.10.2022 16:17
https://www.kamuajans.com/
Anayasa teklifinde 'aile ve LGBT' konusuna da değinilecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın başörtüsü ile ilgili Anayasa değişikliği getireceklerini açıklamasından sonra, AK Partinin hukukçu kurmayları bu konudaki ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, anayasa değişikliğinin temel hak ve özgürlükleri düzenleyen maddeleri üzerinden yapılması, özellikle 10uncu maddesindeki "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir" hükmünde bir değişikliğe gidilerek, başörtüsünün güvence altına alınabileceği değerlendirildi. Söz konusu hükmün devamına kılık-kıyafeti nedeniyle hiç kimsenin ayrımcılığa tabi tutulamayacağı, sınırlanamayacağına yönelik bir fıkra eklenebileceği yönünde görüşler tartışıldı. AK Parti kaynakları "Başörtüsünün temel hak ve özgürlükler çerçevesinde ele alınarak net bir çerçeve çizilmesi, bir daha geri dönülemeyecek şekilde düzenleme yapılması ve hazırlanacak metnin yoruma açık olmayacak şekilde düzenlenmesi üzerinde duruldu" dedi.

ANAYASADA LGBT TEDBİRİ

Toplantıda Türk aile yapısının güçlendirilmesine yönelik de değerlendirmeler yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğanın, anayasada Aile yapısını güçlendirecek adım atılmasına yönelik açıklaması kapsamında Ailenin korunması başlıklı 41inci maddede değişikliğe gidilebileceği belirtildi. AK Partinin hukukçu kurmayları, bu konuda henüz bir netlik olmadığını ancak değişiklik yapılmasına karar verilmesi durumunda anayasadaki aile tarifinin yeniden yapılacağını kaydetti. Mevcut anayasada Aile, Türk toplumun temelidir ve eşler arasındaki eşitliğe dayanır hükmünde, eşler ifadesi yerine kadın ve erkek ifadesinin kullanılabileceği, böylece LGBT ve eş cinsellik gibi sapkın yapılara karşı bir anlamda tedbir alınacağı belirtiliyor. AK Parti kurmayları "Ailenin tarifi herhangi bir farklı yere çekilmeyecek şekilde net olarak yapılacaktır. Aile dendiğinde ailenin, kadın ve erkekten oluşan bir yapı olacağı netleştirilecek.

Yücel Kayaoğlu

Kaynak : Türkiye

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.