CNN Türk ekranlarında Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sınıf geçme konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Yıldırım Kaya uzman öğretmenlik sınav sonuçlarını değerlendirdi Yıldırım Kaya uzman öğretmenlik sınav sonuçlarını değerlendirdi
''Sınıf geçme nasıl olacak?'' sorusuna Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''Elimizde öğrencilerin birinci sınıf notları var. Biz A senaryosu ile birinci dönemin notunu kullanarak karar alırsak ne gibi sonuçları olur. Hukuksal altyapı çalışmalar bitmek üzere. 10 gün içinde belli olur.

Sınıf geçme ile ilgili bir karara varılacak. Ben hukuksal karara bakarım. Çocuğun yararına uygun mu hukuka uygun mu ona bakarız. Biz yaptık oldu olmaz. İtirazın yapılması muhtemel kuruluşlardan da fikir alıyoruz. Danıştay mesela.. sendikalarla, derneklerle... Görüş alıyoruz.'' şeklinde yanıt verdi. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ''Bütün dünyaya baktığımızda eğitimin sınıfların dışına taşması anlamında bir eğilim var, biz de geçtiğimiz sene ortaöğretim de önerilerimizi sunarken, bir öğrenci bir eğitimi illa sınıfta alacak diye bir şey yok. Dünya başka bir yere doğru gidiyor eğitimde ve bu kitlesel olarak ilk defa oluyor. Bu yeni standartların gelişmesine yardımcı olacak, farklı sistemler birbirine yaklaşacak artık sadece sınıf içinde değil sınıf dışında olan dijital programlar da karnelerde olacak notlandırılacak akredite olacak.'' dedi.