Hava Durumu

ÖSYM Başkanı Aygün'den YKS'ye Katılacak Adaylara Öneriler

26-27 Haziran’da yapılacak YKS’nin tarihinde bir değişiklik olmayacağını söyleyen ÖSYM Başkanı Halis Aygün adaylara, içerisinde dinlenme zamanları olan verimli bir çalışma planı önerdi. Velilere de “Sizin değil, evladınızın istekleri önemlidir” uyarısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
ÖSYM Başkanı Aygün'den YKS'ye Katılacak Adaylara Öneriler

26-27 Haziran tarihlerinde 3 oturum halinde düzenlenecek 2021-Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) sayılı günler kala ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, kaygı yönetimi, sınav kuralları ve YKS'de alınacak virüs önlemleriyle ilgili de merak edilenleri yanıtladı. İşte pandemi gölgesinde 2.5 milyona yakın adayın ter dökeceği 2021-YKS'yle ilgili detaylar:

Pandemiden en çok etkilenen kesim öğrenciler oldu. YKS adayları sınav stresinin yanı sıra pandeminin neden olduğu belirsizliğin de kaygısını yaşıyorlar. ÖSYM Başkanı olarak bu dönemde YKS'ye hazırlanan adaylara tavsiyeleriniz nelerdir?

Pandemi nedeniyle yaşanan belirsizlik durumunun adaylarımızı kaygılandırdığı doğru, ancak adaylarımız pandeminin tüm dünyayı etkilediğini ve sınava hazırlanan tüm adayların da aynı süreci yaşadığını unutmamalı. Gençlerimizin fiziki ve ruhsal sağlıkları bizler için çok önemli. YKS'ye hazırlanırken kaygı yoğunluğunu azaltmak, kaygıyı motivasyonu destekleyen bir unsura dönüştürmek ve dolayısıyla kaygı yönetimini başarmak da önemli. Gençlerimiz, kaygılarını ve duygularını aileleri ve yakınlarıyla paylaşmaktan çekinmemeli. Tüm adaylarımıza başarılar diliyorum.

Velilere önerileriniz nelerdir? Adaylarımızın aileleri, içinden geçtiğimiz bu zor süreçte öğrencilerimizin kaygılarını ve streslerini azaltmak, motivasyonlarını artırmak için onlara destek olmalı, her daim evlatlarının yanında olduklarını ve onlara güvendiklerini hissettirmeli, onların sınav hazırlık süreçlerine katkı sağlamalıdır. Aileler ayrıca kendi çocuklarını, kesinlikle başka çocuklarla kıyaslamamalı her bireyin farklı yetenek ve başarıları olduğunu unutmamalı. Bu aşamada kendilerinin değil, evlatlarının isteklerinin önemli olduğunu unutmamalıdırlar.

Ceyda Karaaslan
Sabah

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.