Hava Durumu

LGS Merkezi Sınav (6 Haziran 2021) Giriş Belgeleri Sorgulama

Hayali iyi bir lisede eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerin ümidi Merkezi Sınav diğer adıyla LGS'nin hangi tarihte yapılacağı merak ediliyordu. Konuya ilişkin gelen açıklama, merkezi sınava (LGS) hazırlananların motivasyon aracı oldu. Çünkü artık LGS Sınavı'nın ne zaman yapılacağı, başvurularının ne zaman alınacağı ve başvuru işlemlerine ilişkin sürecin nasıl işleyeceği belli oldu.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:48
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:48
https://www.kamuajans.com/
LGS Merkezi Sınav (6 Haziran 2021) Giriş Belgeleri Sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Merkezi Sınav (LGS)'a ilişkin yayınlanan duyuru ve 81 ile gönderilen yazıya göre LGS kapsamındaki merkezi sınav, 6 Haziran 2021 Pazar günü yapılacak. 2021 Yılı LGS Sınavı'na ilişkin başvuru kılavuzu 5 Nisan 2021 tarihinde yayınlandı.

LGS kapsamında 6 Haziran'da uygulanacak merkezi sınavın başvuruları, 5-14 Nisan 2021 tarihleri arasında Bakanlık tarafından merkezi olarak gerçekleştirildi.

2021 Yılı Merkezi Sınav (LGS)'nın sabah oturumu sözel bölümden ve 50 sorudan; öğlen oturumu sayısal bölümden ve 40 sorudan oluşacak. Böylece sınavda toplam 90 soru bulunacak. Sözel bölümde Türkçe, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ve Yabancı Dil, sayısal bölümde ise Matematik ve Fen Bilimleri alt testleri yer almaktadır. Sözel bölümde 75 dakika, sayısal bölümde 60 dakika süre verilecek.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 28 Nisan 2021 tarihinde katıldığı TRT Haber canlı yayınında YGS- LYS sınavlarına ilişkin sorulan soruya "Öğrencilerimizin yarısına yakını sınavların zamanında yapılmasını istiyor, bir kısmı da 'Biraz daha erteleyin' diyor. Bizim şu anda bunların ertelenmesine ilişkin herhangi bir kararımız söz konusu değil. Belirlenen tarihlerde yapılacak" şeklinde yanıt verdi.

2021 YILI LGS SINAVINA KİMLER KATILABİLECEK?

Sınava örgün eğitim verilen okulların 8. sınıfında kayıtlı olan resmî ve özel ortaokul öğrencileri, imam hatip ortaokulu öğrencileri, açık öğretim ortaokulu öğrencileri, geçici eğitim merkezi öğrencileri ve yurtdışındaki okullarda öğrenim gören öğrenciler başvurabilecek.

SÖZEL BÖLÜMDE KAÇ HANGİ DERSTEN KAÇ SORU SORULACAK?

Sözel bölümde öğrencilere 75 dakika süre verilecek olup; Türkçe 20, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük 10, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi 10 ve Yabancı Dil 10 soru sorulacak.

SAYISAL BÖLÜMDE HANGİ DERSTEN KAÇ SORU SORULACAK?

Sayısal bölümde öğrencilere 60 dakika süre verilecek olup; Matematik 20 ve Fen Bilimleri 20 soru sorulacak.

GİRİŞ BELGELERİ

KILAVUZ

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.