Hava Durumu

2021 Yılı YKS Sınavı Kılavuzu'na Göre Yurt Dışında Öğrenim Gören (TRANSKRİPTLİ) Adayların Durumu (KKTC Hariç)

26-27 Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 2021 YKS Sınavı öncesi; Yurt Dışında Öğrenim Gören (TRANSKRİPTLİ) Adaylar (KKTC Hariç), Yurt Dışında Yüksek Öğrenim Görmek İsteyenler, Birden Fazla Ortaöğretim Kurumundan Diploma Almış Olan Adaylar ve Diplomalarında Diploma Notları Yazılı Olmayan Adaylar için gerekli açıklamalar 2021 YKS Kılavuzu'nda mevcuttur.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
2021 Yılı YKS Sınavı Kılavuzu'na Göre Yurt Dışında Öğrenim Gören (TRANSKRİPTLİ) Adayların Durumu (KKTC Hariç)

Temel Yeterlilik Testi (TYT) 26 Haziran 2021 (Cumartesi) tarihinde saat 10.15'te yapılacak ve 135 dakika sürecek. Alan Yeterlilik Testi (AYT) 27 Haziran 2021 (Pazar) tarihinde saat 10.15'te yapılacak ve 180 dakika sürecek. Yabancı Dil Testi (YDT) 27 Haziran 2021 (Pazar) tarihinde saat 15.45'te yapılacak ve 120 dakika sürecek.

YURT DIŞINDA ÖĞRENİM GÖREN (TRANSKRİPTLİ) ADAYLAR (KKTC HARİÇ)

Ortaöğrenimlerini KKTC hariç, yurt dışında tamamlayan/sürdüren adaylar, 2021-YKS Aday Başvuru Formunda OKUL ADI alanına “Yurt Dışı”, OKUL KODU alanına “ 910012” yazacaklar (yurt dışında bulunan MEB’e bağlı okullar hariç), “Not Sistemi” ile “Diploma Notu/Puanı” alanını boş bırakacaklardır.

Bu adayların dilekçeleri ekinde, mezun oldukları veya okumakta oldukları okulların Türk liselerine denk olduğunu gösteren yurt içinde İl Millî Eğitim Müdürlüklerinden, yurt dışında Eğitim Müşavirliklerimizden/Ataşeliklerimizden alacakları okul türü (Bu kılavuzda yer alan Tablo-6’ya uygun olarak), alan/dal ve diploma notu belirtir “DİPLOMA DENKLİK BELGESİ”ni, 31 Mart 2021 tarihine kadar ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmektedir. Bu durumdaki adaylardan son sınıf düzeyinde olanlar istedikleri takdirde son sınıf notu dahil edilerek hesaplanmış diploma notu bulunan DENKLİK BELGESİ’ni 22 Haziran 2021 tarihine kadar ÖSYM’ye gönderebileceklerdir.

Denklik Belgesinde diploma notu bulunmayan adaylardan:

 Ortaöğrenimlerini yurt dışında bitirmiş olanlar, diplomalarının onaylı bir örneği ile birlikte yurt dışındaki öğrenimleri sırasında aldıkları dersleri ve notları gösterir belgeyi (transkript) Türkçe tercümeleri ile birlikte;

 hâlen ortaöğrenimlerini yurt dışında sürdürmekte olanlar, 2021-2022 öğretim yılında mezun olabileceklerine ilişkin okullarından alacakları onaylı bir belge ile birlikte yurt dışındaki (son sınıf hariç) öğrenimleri sırasında aldıkları dersleri ve notları gösterir transkriptlerini Türkçe tercümeleri ile birlikte (Bu adaylar, son sınıfta aldıkları notları gösteren transkriptlerini 22 Haziran 2021 tarihine kadar ÖSYM’ye ulaştırmalıdır.);

 ortaöğrenimlerinin son sınıfı hariç, bir veya birden fazla yılını yurt içindeki bir okulda okuduktan sonra yurt dışına giderek son sınıfını hâlen orada okuyanlar veya son sınıfını orada okuyarak mezun olanlar, yurt içinde okudukları yıllara ait tasdiknamelerinin onaylı örneği ile yurt dışında okudukları yıllara ait transkriptlerini Türkçe tercümeleri ile birlikte;

 ortaöğrenimleriyle ilgili öz geçmişlerini (okul adı, yıl, okul türü, alan, okudukları ülke adı vb.) anlatan dilekçeyi 2021-YKS Aday Başvuru Formuna ekleyerek bir zarf içine koyacaklar ve 31 Mart 2021 tarihine kadar Başvuru Merkezlerine teslim etmeden doğrudan ÖSYM’ye ulaştıracaklardır. Postadaki gecikmelerden ÖSYM sorumlu olmayacaktır.

Adaylar tarafından ÖSYM’ye gönderilen DİPLOMA DENKLİK BELGESİ’nde diploma notu bulunmayan veya transkriptlerin incelenmesi neticesinde diploma notu tespit edilemeyen adayların diploma notları, bu kılavuzun “OBP NASIL HESAPLANACAKTIR?” başlıklı maddesinde belirtildiği üzere 50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Sınava önceki yıllarda başvurup 2021-YKS’ye başvuracak adayların da yukarıda belirtilen nitelikteki Denklik Belgelerini ÖSYM’ye ulaştırmaları gerekmekte olup bu adayların önceki yıllarda göndermiş oldukları belgeleri işleme alınmayacaktır.

YURT DIŞINDA YÜKSEKÖĞRENİM GÖRMEK İSTEYENLER

Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında eğitim almak isteyenlerin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının internet sayfasından yurt dışı eğitim ve yurt dışında alınan diplomaların denkliği konularındaki güncel duyuruları takip etmeleri gerekmektedir. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görecek öğrencilerin Millî Eğitim Bakanlığı veya yurt dışı temsilciliklerimizde öğrenci dosyası açtırmaları gerekmektedir. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarına özel yetenek sınavı sonuçlarına göre kayıt olan öğrencilerin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş başvurularının değerlendirilmesinde üniversiteler özel yetenek sınavı yapabilecektir. Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte iken yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler, Yükseköğretim Kurumlarında Ön lisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal İle Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik hükümlerine tabidir.

BİRDEN FAZLA ORTAÖĞRETİM KURUMUNDAN DİPLOMA ALMIŞ OLAN ADAYLAR

Birden fazla diploması olanlar ile en az bir diploması olup 2020-2021 öğretim yılı içinde bir başka diploma alabilecek durumda olanlar, YKS değerlendirme işlemlerinde kullanılmak üzere bu okullardan birini seçeceklerdir. Adayların, bu bilgilerini 29 Haziran-6 Temmuz 2021 tarihleri arasında ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden onaylamaları gerekmektedir. Birden fazla eğitim bilgisi olan adayların hangi eğitim bilgisinin kullanılacağına ilişkin bilgi kılavuzun 4.1 maddesinde belirtilmiştir.

Ortaöğrenimi yurt dışı olan adayların bu kılavuzdaki YURT DIŞINDA ÖĞRENİM GÖREN (TRANSKRİPTLİ) ADAYLAR (KKTC HARİÇ) başlığı altında verilen bilgileri dikkatlice incelemeleri gerekmektedir

DİPLOMALARINDA DİPLOMA NOTLARI YAZILI OLMAYANLAR

Diplomalarında diploma/mezuniyet notu belirtilmemiş adaylar, Aday Başvuru Formunun “Not Sistemi” alanında “10’lu” seçeneğini işaretleyecekler ve “Diploma Notu/Puanı” alanına diploma dereceleri “orta” ise 5,50; “iyi” ise 7,00; “pekiyi” ise 8,50 yazacaklardır (yurt dışında öğrenim görenler hariç).

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.