Hava Durumu

2021 Yılı YKS Sınavı Kılavuzu'na Göre Özel Durumu Bulunan Adaylar

26-27 Haziran 2021 tarihlerinde Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) olarak yapılacak 2021 Yılı YKS Sınavı sonrası özel durumu bulunan adaylar nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyor olacak.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
2021 Yılı YKS Sınavı Kılavuzu'na Göre Özel Durumu Bulunan Adaylar

2021 Yılı YKS Sınavı Başvuru Kılavuzu'na göre; Okul Birincileri, Yükseköğretim Kurulu Tarafından Belirlenen Sanat Dallarında Üstün Yetenekli Adaylar ve TÜBİTAK Yarışmalarında Başarılı Olan Adayları ilgilendiren detaylar şöyle:

Temel Yeterlilik Testi (TYT) 26 Haziran 2021 (Cumartesi) tarihinde saat 10.15'te yapılacak ve 135 dakika sürecek. Alan Yeterlilik Testi (AYT) 27 Haziran 2021 (Pazar) tarihinde saat 10.15'te yapılacak ve 180 dakika sürecek. Yabancı Dil Testi (YDT) 27 Haziran 2021 (Pazar) tarihinde saat 15.45'te yapılacak ve 120 dakika sürecek.

ÖZEL DURUMU BULUNAN ADAYLAR

OKUL BİRİNCİLERİ

Ortaöğretim okullarını birincilikle bitiren adaylar için yükseköğretim programlarında okul birincisi kontenjanı bulunmaktadır. Okul birincileri, genel kontenjan (öncelikle) ve okul birincisi kontenjanı göz önünde tutularak merkezî yerleştirme ile yerleştirme puanlarının yeterli olduğu en üst tercihlerine yerleştirilmektedir.

2020-2021 öğretim yılı okul birincileri bu kontenjanlardan, 2021-YKS'ye girmek koşuluyla, sadece 2021-YKS'de yararlanırlar. Okul birincisi bilgisi, MEB e-okul sisteminden 8 Temmuz 2021 tarihinde elektronik ortamda alınarak, ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacaktır. Adayların bu bilgilerini hem kendi okullarından hem de ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden 9-16 Temmuz 2021 tarihleri arasında kontrol etmeleri ve 16 Temmuz 2021 tarihi saat 16.00’ya kadar MEB e-okul sisteminde gereken düzeltmeleri yaptırmış olmaları gerekmektedir. Bu süre tamamlandıktan sonra düzeltme/değişiklik yapılamayacaktır. Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri kabul edilmeyecektir.

Okul birincileri için ayrılan kontenjanlar sınırlıdır. Bu nedenle, tercihlerinin tümünü çok istenen programlar arasından yapan okul birincileri, puanlarının yüksek olmaması durumunda hiçbir programa yerleşemeyebilirler. Okul birincileri için ayrılan kontenjanların dolmaması durumunda boş kontenjan genel kontenjana aktarılır. Kılavuzda yer alan tüm genel kurallar, okul birincileri için de geçerlidir.

YÜKSEKÖĞRETİM KURULU TARAFINDAN BELİRLENEN SANAT DALLARINDA ÜSTÜN YETENEKLİ ADAYLAR

Belli sanat dallarında üstün yetenekli olduğu belirlenen öğrencilerin, ilgili sanat dallarında eğitim yapmak kaydıyla, yükseköğretim programlarına alınmalarıyla ilgili işlemler, Yükseköğretim Kurulunun belirlediği esaslar çerçevesinde ilgili yükseköğretim kurumlarınca yürütülecektir. Bu adayların üstün yeteneklerinin belirlenmesi için adayların değerlendirme ve seçme işlemleri, ilgili rektörlüklerin oluşturduğu komisyonlar tarafından yapılacaktır.

TÜBİTAK YARIŞMALARINDA BAŞARILI OLAN ADAYLAR

YKS’ye başvuran adaylardan ortaöğretim kurumlarında okumaktayken Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) tespit edilen ve Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen bilimsel yarışmalarda ilk üçe giren öğrencilerin, katıldıkları ve derece aldıkları alanlarla ilgili yükseköğretim programlarını tercihleri arasında göstermeleri halinde OBP’leri ayrı bir katsayı ile çarpılarak 2021 yerleştirme puanlarına eklenecektir. 2021 yerleştirme puanlarına katılacak puanlar hesaplanırken aşağıdaki katsayılar kullanılacaktır:

 Uluslararası bilim olimpiyatlarında birinci olanlara 0,06, ikinci olanlara 0,05, üçüncü olanlara 0,04 katsayısı uygulanacaktır.

 Ulusal bilim olimpiyatları ile uluslararası proje yarışmalarında birinci olanlara 0,035, ikinci olanlara 0,03, üçüncü olanlara 0,025 katsayısı uygulanacaktır.

 Ulusal proje yarışmasında birinci olanlara 0,02, ikinci olanlara 0,015, üçüncü olanlara 0,01 katsayısı uygulanacaktır.

Birden fazla kategoride derecesi bulunan adaylar için en yüksek olan katsayı uygulanır. Bilim olimpiyatlarında veya proje yarışmalarında dereceye girenlerle ilgili yükseköğretim programları, derece alınan alanlara göre 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda verilecektir.

TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasında birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alanlardan isteyenler; alanlarındaki yükseköğretim programlarından burslu ve indirimli programlar hariç istediklerine sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirileceklerdir. Bu adaylar burslu ve indirimli programlara yerleştirilmek istiyorlarsa 2021-YKS’ye girmek ve kendilerine verilecek olan ek puanla merkezî yerleştirme işlemlerine dâhil olmak zorundadırlar. Ek puan alarak merkezî yerleştirmeyle burslu ve indirimli programlara yerleşemeyen adaylar burslu ve indirimli programlar hariç istediklerine sınavsız olarak yerleştirilecektir. Kazandıkları derece nedeni ile 2021-YKS’ye girmeyip sınavsız yerleştirilme hakkından yararlanmak isteyen adayların da mutlaka 2021-YKS’ye başvurmuş olmaları gerekmektedir.

TÜBİTAK yarışmalarında başarılı olan adaylara yönelik olarak yukarıdaki uygulamaların yapılabilmesi için 2021-YKS'ye başvurmuş adayların (sınavsız giriş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da dâhil), 1 Haziran-2 Temmuz 2021 tarihleri arasında TÜBİTAK’ın https://e-bideb.tubitak.gov.tr internet adresinden bireysel olarak başvuru yapmaları ve onayladıkları başvuru formunun çıktısını alıp imzaladıktan sonra TÜBİTAK’a 9 Temmuz 2021 günü mesai bitimine kadar ulaştırmaları gerekmektedir. Adayların katıldıkları olimpiyat veya proje yarışmaları, aldıkları derece, tercihleri, T.C. Kimlik Numaraları, adları ve soyadlarının, TÜBİTAK tarafından ÖSYM'ye en geç 16 Temmuz 2021 tarihinde ulaşacak şekilde gönderilmesi gerekmektedir.

2021-YKS’ye başvurusunu yapan adaylardan 16 Temmuz 2021 tarihinden sonra yukarıda belirtilen sınavsız geçiş şartlarını sağlayanların, katıldıkları olimpiyat veya proje yarışmaları, aldıkları derece, T.C. Kimlik Numaraları, adları, soyadları ve yükseköğretim programları tercihleri TÜBİTAK tarafından en geç 17 Eylül 2021 tarihine kadar ÖSYM'ye bildirilmesi kaydıyla, yerleştirme işlemleri (mevcut kontenjan harici), 29 Eylül 2021 tarihine kadar ÖSYM tarafından yapılacaktır.

Bilim olimpiyatları ile proje yarışmalarında derecelere uygulanacak katsayılar ve sınavsız giriş, YKS'ye ilk kez başvurulduğu yıl uygulanır, bundan sonraki YKS'lerde bu adaylar için herhangi bir uygulama yapılmaz. Derece alan adaylar, ilk kez YKS'ye başvurdukları yıl TÜBİTAK'a süresi içinde başvurarak bilgilerinin bu kurum tarafından ÖSYM'ye resmen ulaştırılmasını sağladıkları takdirde bu haktan yararlanabileceklerdir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.