14 Şubat Sevgililer Günü ne zaman ortaya çıktı diye soruyarsanız Roma tarihine bir göz atmanız gerekiyor. Roma Katolik Kilisesine dayanan sevgililer günü, Aziz Valentine Günü olarak geçiyor. Günümüzde, tüm dünyada sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak kutlanan 14 Şubat sevgililer gününe dair ayrıntılar haberimizde!

Sevgililer Günü (Valentine's Day) ne zaman ortaya çıktı, Valentine ne demek soruları 14 Şubat'tan dolayı sıkça soruluyor. Sevgilisini bir güzel söz, bir küçük hediye ile mutlu etmek isteyenler bir yandan da neden 14 Şubat sorusunu soruyor!

Kökeni Roma Katolik Kilisesi'ne dayanan Sevgililer Günü'nün orjinal ismi olan Valentine's Day kelimelerindeki Valentine nereden geliyor?

Valentine Ne Demek, Nereden Geliyor?

Valentine bir isim. Sevgililier Günü ise aslında Roma Katolik Kilisesinde bir din adamı olan Valentine adına ilan edilmiş bir bayram günü! Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi anlamında kullanılır.

Sevgililier Günü Hikayesi Nedir? Valentine's Day Ne Demek? Sevgililer Günü Nereden Geliyor?

Suzan’ın Hıdırellez Bahçesi JoJo'da Suzan’ın Hıdırellez Bahçesi JoJo'da

Sevgililer Günü (Valentine's Day) Hikayesi Nedir, İlk Sevgililer Günü Efsanesi Nedir?

1908 tarihli Katolik Ansiklopedisi'ndeki eski şehitler listesinde, 14 Şubat gününe kayıtlı, inancı yüzünden öldürülmüş üç tane Aziz Valentine geçmektedir: Romantik aşk ile Valentine arasındaki bağlantı tarihi dokümanlarda hiç geçmemektedir ve kimi tarihçilere göre sadece bir efsanedir. Valentine'nin onuruna kutlama günü, 14 Şubat 496 yılında Papa Gelasius tarafından ilan edilmiştir. 1969 yılında kilise takviminden Aziz Valentine gününü çıkarmıştır.

Hristiyan olduğu için öldürülmüş din adamı Valentine ile romantik aşk arasındaki ilişkiyi anlatan efsanelerin 14. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bu efsanelerde geçen başlıcaları şöyledir: Valentine, öldürüleceği günden bir gün önce gardiyanın kız kardeşine "Valentine'ninden" imzalı bir aşk notu vermişti. Romalı askerlerin evlenmesinin yasak olduğu dönemlerde; gizlice evlenmelerine yardım etmişti.