İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın Tahir Gümren isimli şehit yakınına küfür etmesinin ardından partisinin ne yapacağı merakla bekleniyordu. Olayın ardından küfür ettiğini önce inkar eden, sonra kabul ederek özür videosu yayınlan Türkkan' Grup Başkanvekilliği görevinden alındı.

CHP Milletkili Yıldırım Kaya: MEB Soruşturma Açacakmış. Hodri Meydan CHP Milletkili Yıldırım Kaya: MEB Soruşturma Açacakmış. Hodri Meydan

Türkkan, Twitter yaptığı açıklamada, "Provokasyon için gönderdiğiniz adamların oyunu bitmedi bir türlü. Bu kez de Akşenere sosyal medyada küfrettiği için ceza alan bir provokatöre bırakın herhangi bir kötü ifadeyi, aksine kendisine sarılarak birlikte yürüdüğüm halde bu kez ağır küfretti diye yayınlamışsınız" ifadelerini kullandı.

Daha sonra bir özür videosu yayınlayan Türkkan şunları söyledi:

"Bingölde daha önce Sayın Meral Akşenere sosyal medyadan hakaret ve küfür eden bir vatandaş karşımıza çıkarak şimdi burada ifade etmek istemediğim birtakım lafları söylemeye devam etti. Ben de onu o kalabalıktan uzaklaştırmak isterken hiç yapmamam gereken bir şey yapmışım, hakaret etmişim, kötü sözler söylemişim. Bunlar hiç hoş olmayan bana da yakışmayan ifadeler. Ben o yüzden başta bütün milletimizden, bir kadın olması hasebiyle Genel Başkanımızdan özür diliyorum. Doğru bir iş değildi bu, yanlıştı ama o sinir gerginliği, o atmosferin getirdiği fazla heyecan şimdiye kadar doğru bulmadığım hatayı yapmaya sevk etti. Tekrar tüm milletimizden özür diliyorum."

Ne olmuştu?

Parti yöneticileri ve milletvekilleriyle kente gelen İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Bingöl Genç Caddesinde esnaf ziyaretinde bulundu. Akşenerin esnaf ziyareti sırasında şehit yakını olduğunu iddia eden bir kişi, İYİ Partinin HDP ile yakın ilişki kurduğunu savunarak tepkisini dile getirdi. Bunun üzerine polis ekiplerinin bölgeden uzaklaştırmaya çalıştığı kişinin yanına giden İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, boynuna sarılarak bir süre dinlediği kişiye sinkaflı sözler sarf etti.