Şehir Planlayıcısı - Gelişen dünya düzeninde insan nüfusu arttıkça yaşam alanlarının genişlemesi kaçınılmaz oluyor. İnsan nüfusununda tetiklediği kırsal yaşamın yerini şehirleşmeye ve modernleşmeye başlaması yeni mesleklerinde oluşmasına sebebiyet veriyor.

Gözden kaçırmayın

Bakan Kurum'dan 'kira artışı' düzenlemesi açıklaması Bakan Kurum'dan 'kira artışı' düzenlemesi açıklaması
70 yıl öncesine kadar dünya nüfusu 2 milyar olarak lanse edilirken geçilen 70 yılda insan nüfusu katlanarak günümzde 7 buçuk milyar nüfusa ulaşmış durumda nüfus artmasıyla ülkemizinde içerisinde bulunduğu bir çok dünyanın ülkesi nüfus artışlarıyla kırsal alanlarda şehirleşmelere başladı. Daha önce ülkemizde bir elin parmak sayısı kadar olan büyük şehirler günümüzde neredeyse tüm illerimizde kırsal alanların azaltılarak şehir yaşama geçişi zorunlu kılmıştır.

Şehirlerin gelişi güzel tasarlanmaması ve halkın yaşam standardında geri kalınmaması konusunda her ne kadar seçilen partilerin belediye yönetimleri vaatlerde bulunsada bu projelerin arkasında olan ama lanse edilmeyen şehir planlayıcıları adlarındanda anlaşılacağa üzere şehirleri insanlar için yaşanılabilir ortamlar haline getirmek için çalışmaktadır.

Günümüzde pek fazla bilinmeyen bu meslek dalı her ne kadar bilinmesede başta ulaşım, iletişim, sosyal tesis olmak üzere bir çok alanda insanların rahat kullanımı için çalışmaktadır.

ŞEHİR PLANLAYICILARI NE KADAR MAAŞ ALIYOR?

Şehir plancısı mesleğine olan ilgi son yıllarda artmaktadır. Bu mesleğe ilginin artmasının bir sebebi de bu meslektekilerin elde etmiş oldukları gelirdir. İşe yeni başlamış, bekar ve çocuksuz bir şehir plancısı 4600 maaşla başlamaktadır. Bu maaşa ek aile yardımı, çocuk yardımı gibi ek ücretler yüklendiğinde ve kıdemi arttığında maaşları 5.500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Vermiş olduğumuz maaş şehir plancılarının net maaşıdır.