Amaryllidaceae familyasına dahil olan Allium cinsinden, soğanlı bir bitki türü olan Sarımsak (Allium sativum); soğan, arpacık soğanı, pırasa, frenk soğanı ve Çin soğanı ile yakın akrabadır. Hemen hemen tüm mutfak kültüründe kullanılan sarımsağın turşusu da oldukça lezzetlidir. Biz de Koronavirüs'ün etkisi altında olduğumuz şu günlerde rağbet gören Sarımsak Turşusu'nun tarifini sizler için araştırdık.

Sarımsak Turşusu İçin Malzemeler - 1

4-5 baş sarımsak
1 çay bardağı sirke
2 çay bardağı su
Yarım kahve fincanı tuz

Sarımsaklar boş kavanozun içerisine kabuklarıyla birlikte konulup kapağı kapatıldıktan sonra 10-15 kez sallanır. Bu işlem sonunda sarımsakların kendiliğinden soyulduğunu göreceksiniz. Yıkanan sarımsaklar kavanoza konulur. Diğer malzemeler de eklendikten sonra kavanozun ağzına strec film kapatılıp kavanoz kapatılır. Yaklaşık 1 ay içinde sarımsak turşunuz hazır olacaktır. Turşunun acı olmasını isteyenler dilerse kavanozun üzerine 5-6 adet süs biberi ekleyebilirler. 

Sarımsak Turşusu İçin Malzemeler - 2

300-350 ml 2 adet kavanoz için;

500 gram sarımsak
Her 1 kavanoz için 1 tatlı kaşığı tuz (kaya ve turşu tuzu)
Her 1 kavanoz için çeyrek çay bardağı sirke
Üzeri geçecek kadar içme suyu

Sarımsakları tanelerine ayırın bir kaba alarak üzerine geçecek kadar su ilave edip 30 dakika dinlendirelim (bu işlem sayesinde kabukları daha hızlı çıkıyor). Daha sonra suyu dökelim sarımsakları sudan geçirelim. Elle veya bıçak yardımıyla kabuklarını soyup tekrar sudan geçirelim. Kavanoza alalım. Her bir kavanoza 1 tatlı kaşığı kaya tuzu veya kalın turşu tuzu ve çeyrek çay bardağı sirke ilave edelim. Sonra sarımsakların üzerine geçecek kadar içme suyu ilave edelim. Yeni kapakla sıkıca kapatalım. 2/3 defa ters düz yapın. Güneş görmeyen serin bir yerde 10/15 gün bekletelim.