Sarıhumma (Yellow Fever) Sarıhumma virüsü ile enfekte sivrisineklerin ısırması sonucu bulaşan, akut, viral kanamalı bir hastalıktır. Akut viral bir hastalık olan sarı humma belirtileri nelerdir, nasıl bulaşır, sarı humma aşısı var mı gibi soruları yanıtlamaya çalıştık.

Corona ile vatandaşların sıkça duymaya başladığı DSÖ yani Dünya Sağlık Örgütü Güney Sudan'da sarı humma salgınının başladığını açıkladı. Yüksek ateş, sarılık gibi berlitileri olan sarı humma hastalığı ile ilgili ülkede sağlık sisteminin zayıf olmasından dolayı salgının büyüyeceği endişesi hakim. Salgınlarla mücade eden vatandaşlar sarı humma nasıl bulaşır, belirtileri nelerdir gibi soruları merakla araştırmaya başladı.

Sivrisineklerle bulaşan sarı humma hastalığıyla ilgili DSÖ'den son dakika açıklaması geldi. Enfekte bir sivrisineğin bir insanı ısırması ile insana geçen sarı hummanın ciddi belirtileri bulunuyor ve bazı vakalarda ölüme kadar götürebiliyor.

Sarı humma grip benzeri bir tablodan, ağır karaciğer hastalığı ve kanamalı ateşe kadar geniş bir hastalık tablosuna yol açan akut viral bir hastalıktır. Sarı humma, enfekteAedes veya Haemagoguscinsi sivrisineklerin sokmasıyla bulaşan, akut viral kanamalı bir hastalıktır. Sarı humma virüsü, Flaviviridaeailesinden Arbovirüstür.

Sarı humma hastalığı nedir? Nerelerde görülür?

Prens Philip Kimdir? Prens Philip Neden Vefat Etti? Prens Philip Kimdir? Prens Philip Neden Vefat Etti?

Sarı humma, sarı humma virüsünün neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Afrika'nın ve Güney Amerika'nın bazı bölgelerinde bulunur. Sarı humma enfekte bir sivrisineğin ısırığı ile bulaşır. Kişiden kişiye direkt temas ile yayılmaz. Sarıhumma hastalığı olan kişiler genellikle hastaneye yatırılmalıdır.

Sarı humma şunlara neden olabilir:

 Ateş ve grip benzeri belirtiler
 Sarılık (cilt veya gözlerde sararma)
 Birden fazla vücut bölgesinden kanama
 Karaciğer, böbrek, solunum ve diğer organ yetmezlikleri
 Ölüm (ciddi vakaların % 20 -% 50'si)

Sarıhumma virüsü ile enfekte olan kişilerin birçoğu hiçbir belirti vermeyebilir veya hafif belirtiler gösterebilir. Belirti oluşanlar için kuluçka süresi 3-6 gündür. Hastalığın ilk belirtileri ani ateş, titreme, şiddetli baş ağrısı, sırt ağrısı, genel vücut ağrıları, bulantı, kusma, yorgunluk ve halsizliktir. Hastaların çoğu ilk dönemden sonra iyileşme göstermektedir. Bu hastaların yaklaşık %15’inde daha şiddetli bir faza geçiş olur. Bu ikinci dönemde yeniden ateş yükselmesi, sarılık, karın ağrısı, kusma ve kanama belirtileri görülür. Sonunda şok ve çoklu organ yetmezliği gelişir. Bu hastaların yarısı ilk belirtilerin başlamasından 10-14 gün sonra kaybedilirler. Kaynak Yeniçağ: Dünya Sağlık Örgütü'nden son dakika açıklaması: "Yeni salgın başladı"

Sarı humma aşısı var mı?

Sarıhumma aşısı vardır. Sarı humma aşısı canlı, zayıflatılmış bir virüstür. Sarıhumma aşısı diğer çoğu aşı ile aynı zamanda uygulanabilir.