Kamuajans.com – Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, atanmayı bekleyen sağlıkçıların bir an önce atamalarının yapılarak sağlık çalışanları üzerindeki yükün hafifletilmesini istedi.

Sağlık Bakanı Koca'dan katsayı farkı açıklaması Sağlık Bakanı Koca'dan katsayı farkı açıklaması
Ülkemizin ve milletimizin zor zamanlarında ön saflarda hayatları pahasına mücadele eden sağlık çalışanlarının yıpranmasına seyirci kalınmamasını, sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunun en üst seviyede tutulmasının gerekli olduğuna değinin Taşkın, ekonomik ve sosyal olarak yıpranan sağlık çalışanlarına özellikle pandemi sürecinde gerekli değerin ve önemin verilmesi gerektiğini belirterek şöyle dedi:
“Her zorlu koşullarda aktif görev yapan sağlık çalışanları canları pahasına gece gündüz demeden yoğun şekilde çalışıyorlar. Milletimizin gönlünde taht kuran her bir sağlık çalışanı birer kahramandır. Bu nedenle Sayın Sağlık Bakanımızın özellikle pandemi sürecinde kendilerine değer verildiğini göstermesini bekliyoruz. Önemsendiğini bilen insanın moral ve motivasyonu yüksek olur. Bu nedenle özellikle personel yetersizliği nedeniyle fazla mesai yapan, aldığı ücretle kıt kanaat geçinmeye çalışan, yıpranan ve mobinge maruz kalan kahraman sağlık çalışanlarının değerli olduğunu hissettirin.
Bilindiği gibi salgının ilk başladığı günlerden itibaren ve halen olağanüstü gayretle yine ön safta mücadele eden sağlık çalışanları, Sayın Sağlık Bakanı’nın Eylül ayında ““1-2 hafta içinde atama olacak” sözünün yerine getirilmesini bekliyorlar. Halen 2018 KPSS puanıyla atanmayı bekleyen 620 bin sağlıkçı var. Bu, sağlık çalışanlarının yükünü hafifletecek ciddi bir sayıdır. Bu kutsal görevi üstlenmeye hazır yetişmiş sağlıkçıların neden bekletildiğini anlayamıyoruz. Sağlık çalışanları yıpranırken, yetişmiş insan gücünün bir kenarda atıl bekletilmesini doğru bulmuyoruz. Sayın Bakan, açıkladığı gibi atamaların yapılmasını sağlamalı ve bu ağır yükten çalışanları kurtarmalıdır. İçinde bulunduğumuz olağanüstü süreçte atanmayı bekleyen 620 bin sağlıkçının çok acilen atamalarının yapılarak personel açığının kapatılmasını istiyoruz. Salgın için öngörüde bulunamadığımız bu dönemde sağlık çalışanlarının daha çok desteğe ihtiyacı var. Mevcut çalışanlarla etkili mücadele edebilir miyiz, tam emin değiliz. Bu nedenle bekleyen sağlıkçıların atamalarının bir an önce yapılmasını istiyoruz.”