Kamuajans.com – Yapılandırma, Genel Sağlık Sigortası prim borcu olanlara çok önemli bir fırsat sunuyor. Başvuru sonrası yapılacak gelir testinde, yaşadığı hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden düşük çıkanların eski borçları silinecek.

Borç yapılandırmasına ilişkin kanun yürürlüğe girdi. Kanunla birlikte prim borçlarının yapılandırılması süreci de başladı. Kapsamdaki prim borçlarının yapılandırılarak taksitler halinde ödenmesi mümkün. Genel sağlık sigortası prim borçları ise silinebilir. Bu kapsamda vatandaşların e-Devlet üzerinden borç sorgulaması yapması ve varsa yapılandırma başvurusu gerçekleştirmesi çok önemli. Genel Sağlık Sigortası (GSS) 1 Ocak 2012’de hayata geçti. Bu tarihten itibaren Türkiye’de ikamet eden herkes genel sağlık sigortalısı oldu. Kapsamda olmak aynı zamanda prim ödeme yükümlüsü olmak anlamına geliyor. Çalışmayan ve bakmakla yükümlü olunan kişi statüsü sona eren kişiler GSS’den yararlanmak için prim ödemek durumunda.

HANE GELİRİNE BAĞLI

Yaşadıkları hanede kişi başına düşen gelir, asgari ücretin üçte birinden düşük olanlar ise gelir testi yaptırıp bunu kayıt altına alırsa prim ödemeksizin sağlıktan yararlanabiliyor. İşte genel sağlık sigortasından yararlanmak için prim ödemesi gerekirken ödemeyen, yaşadığı hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte birinden az olduğu halde gelir testi yaptırmayanların prim borcu birikiyor.

‘PART-TIME’DA ÇIKABİLİR

Bu durumdaki kişilerin e-Devlet üzerinden borç sorgulaması yapması ve çıkan borcu yapılandırma kapsamında ödemesi gerekiyor. Öte yandan bu kişiler gelir testi yaptırıp gelirlerinin asgari ücretin üçte birinden düşük olduğunu tespit ettirirlerse geriye dönük borçları da silinecek. GSS prim borcu genellikle part-time çalışanlar, ölüm aylığı kesilenler, eğitimine devam etmekle beraber yaş sınırını aşanlar için çıkıyor.

GELİR TESTİNE GÖRE BELİRLENECEK

Diğer yandan halen yıl sonuna kadar prim borcu olsa da sağlık hizmetlerine erişmek konusunda sorun yaşanmadığı için bu kişilerin karşısına borç çıkmıyor. Bu nedenle de bu kişiler borçlarını ödemiyorlar. 31 Mart 2021 tarihine kadar yapılandırma kapsamında başvuran kişilerden daha önce hiç gelir testi yaptırmayanlara gelir testi yapılacak. Yapılan test sonucunda yaşadığı hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden düşük olması halinde bu kişilerin geriye dönük bütün borçları silinecek. Dolayısıyla geliri düşük olup aslına gelir testi yaptırsaydı prim borcu çıkmayacak kişilerin borçları silinmiş olacak.

KAPSAMA GİRMEZSE FAİZİNDEN KURTULACAK

Bu kişilerin yaşadıkları hanede kişi başına düşen gelir asgari ücretin üzerindeyse GSS prim borçlarının faizi silinecek, borç tutarı Yİ-ÜFE ile güncellenecek ve taksitlendirilecek. Tek seferde ödenmesi halinde yüzde 90, iki taksitte ödenmesi halinde yüzde 50 indirim yapılacak.

Okan Güray Bülbül
Kaynak : Akşam