Türkiye'de ''Gönüllü'' Sıkıntısı

Türkiye'de ''Gönüllü'' Sıkıntısı

Kamuajans.com - Türkiye'de 3 üniversite hastanesi ve 4 merkezde yapılan ilaç araştırmaları için kısa süre önce kamu hastanelerine de izin verildi. Ancak doktorlar araştırma yapmak için "gönüllü" bulamamaktan şikayetçi. Hematolojik Onkoloji Derneği'nin düzenlediği kongrede, Türkiye'deki ilaç çalışmaları da ele alındı.

Kamuajans.com - İlaçların denemelerini yapacak "gönüllü" bulmakta zorlandıklarını ifade eden Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, "Kobay anlayışı değişmeli. Türkiye'de klinik araştırmalar yapıldığında buna gönüllü olunması istenen kişiler 'Ben kobay mı oluyorum' diyor. Biz de diyoruz ki 'Kobay değilsin.' Mevcut kullanılan tedaviden daha iyisinin olacağını düşündüğümüz bir tedaviyi öneriyoruz. Ama tabii ki bu ilacın her şeyi dört dörtlük anlamına gelmiyor. Bunu kullanıp takip edip görmek lazım. İyiyse bunu yaygınlaştırmak gerekiyor. Bunu milli bir görev olarak algılamak lazım. Tıp ve bilim böyle gelişiyor" diye konuştu.

SİGORTALANIYOR

Türkiye'deki ilaç çalışmalarına "gönüllü" olacak kişilerin başvurusu Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanıyor. Bu kişiler çalışmaya katıldığı andan itibaren sigortalanıyor. Avrupa'da gönüllülere 2 bin doların üzerinde maaş veriliyor. Türkiye'de, deneklere aylık 300-1000 TL arasında ödeme yapılıyor. Gönüllü olacak kişilerin son kararını Sağlık Bakanlığı Etik Kurulu veriyor.

Lütfi ERDOĞAN 
Habertürk

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.