Hava Durumu

Sağlıkla İlgili Bölümlerden Mezun Olanların İstihdamına İlişkin Soru Önergesi (4 Haziran 2021)

27/4 Dönemi ve Yasama Yılı 7/46696 Esas Numaralı 4 Haziran 2021 tarihli Sağlıkla İlgili Bölümlerden Mezun Olanların İstihdamına İlişkin Soru Önergesi CHP Adıyaman Milletvekili ABDURRAHMAN TUTDERE tarafından TBMM'ne sunuldu.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
Sağlıkla İlgili Bölümlerden Mezun Olanların İstihdamına İlişkin Soru Önergesi (4 Haziran 2021)

Ülkemizde diplomalı işsiz oranı her geçen yıl artmaktadır. Her dört gençten birinin işsiz olduğu ülkemide, üniversite mezunu işsiz sayısı 1 milyon 84 bine yükselmiştir. Plansızca açılan üniversiteler, ihtiyaç olmadığı halde artırılan kontenjanlar işsizliği tetiklemektedir.

Pandemide canları pahasına mücadele eden sağlık emekçileri, uzun nöbetler ve ağır iş yükü nedeniyle tükenme noktasına gelirken, sayıları 600 bini aşan iş yükünü omuzlayacak, atanamayan donanımlı ve nitelikli sağlık mezunları ise atanamamaktadır.

Ancak anestezi teknikerleri, lisans ve ortaöğretim mezunu hemşire, odyoloji, acil teknisyeni, ortopedi, optisyen, ağız ve diş sağlığı teknikerleri ile sağlık yönetici bölümlerinden mezun olanların atamaları çok düşük kalmaktadır.

Sağlık meslek lisesi bölümlerinin acil tıp teknisyeni, anestezi, tıbbi sekreter, radyoloji, diş protez, çevre sağlığı, ortopedi ve hemşirelik bölümünden mezun olanlar KPSS ile yapılan son 6 atamada kadro verilmediği için atanamamıştır.

Adil bir kadro dağılımının yapılmaması ve sağlıkçıların meslek tanımlarının yapılmaması gibi durumlar işsizlik sorununu büyütmektedir. KPSS'den yüksek puanlar almasına rağmen atanamayan sağlıkçılar, COVID-19 pandemisi nedeniyle sağlık personeline en çok ihtiyaç olduğu bu süreçte sahada olmak istemektedir.

1- Önergenin gerekçesini belirtilen bölümlerden son 3 yıl içerisinde kaç kişi mezun olmuştur? Bu mezunların kaçı kamuda/özelde mesleğini yapabilmektedir?

2- Kamuda istihdam edilen sağlıkçıların sayısı ve mesleklerine göre dağılımı nedir?

3- 2021 yılında hangi meslek grubundan kaç sağlık mezununun ataması planlanmaktadır?

4- Bakanlığınızın ''meslek tanımı'' belirsizliğinin giderilmesine yönelik herhangi bir çalışması var mıdır?

5- Sağlıkçıların işsizlik sorununu çözmek için Bakanlığınız tarafından yürütülen bir çalışma var mıdır?

6- KPSS'den yüksek puanlar almasına rağmen atanamayan sağlıkçılar, COVID-19 pandemisi nedeniyle sağlık personeline en çok ihtiyaç olduğu bu süreçte neden sahada değildir?

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.