Sağlık Çalışanlarının Maaşları Revize Edilmelidir

Sağlık Çalışanlarının Maaşları Revize Edilmelidir

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılı Ocak enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon ocak ayında yüzde 1,35 artarken, yıllık baz da yüzde 12,15 oldu.

Ocak ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, enflasyonun yükselişini değerlendiren Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, enflasyonun yükseldiğini, maaşların ise gerilediğini belirterek basın açıklaması yaptı. 

TÜİK’in açıklamasına göre, TÜFE'de, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,35, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,35, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 12,15 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 14,52 artış olduğunu belirten Taşkın, “TÜİK’in açıklamasına göre artışın düşük olduğu giyim ve ayakkabı grubu %6,  ev eşyasında ise %7.51 artış oldu. Artışın yüksek olduğu gruplar ise, eğitim ile çeşitli mal ve hizmetler de  %15.01 artış olurken, aylık en yüksek azalık %6.65 ile giyim ve ayakkabı grubunda oldu. 2020 Ocak ayı itibariyle artışın en yüksek olduğu ana harcama grupları şunlar; %4.65 ile gıda ve alkolsüz içecekler ve %3.96 ile sağlıkta oldu. 418 maddeden 125’nin ortalama fiyatında düşüş gerçekleşti. 25 maddenin ortalama fiyatınde değişim olmazken, 268 maddenin ortalama fiyatında ise artış gerçekleşti. 

Özel kapsamlı TÜFE göstergesi (B) yıllık yüzde 10,93, aylık yüzde 0,34 arttı. İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'de 2020 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,34, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 0,34, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,93 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 13,66 artış gerçekleşti. Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yıllık yüzde 8,84, aylık yüzde 1,84 arttı Yİ-ÜFE 2020 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,84, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,84, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,84 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,71 artış gösterdi. 

Rakamlar enflasyonun düşmediğini gösteriyor. Bu da sağlık çalışanlarının maaşlarının her geçen gün eridiğine işaret ediyor. 24 saat görev başında bulunan sağlık çalışanlarının ekonomik olarak rahat bir yaşama kavuşturulması şart. Çünkü insan sağlığı gibi en önemli görevi icra etmenin ağır sorumluluğu ile çalışırlarken bir yandan risklere karşı korunmasız, öte yandan ekonomik olarak yıpranıyorlar. Özverili bir şekilde görev yapan sağlık çalışanlarının ekonomik durumları Avrupa standartlarına çıkarılmalıdır. Bunun için sağlık çalışanlarının maaşlarının revize edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Sağlık Bakanlığı ve ilgili bakanlıkların bu konu üzerinde bir çalışma yapmalarını talep ediyoruz.” dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.