Sağlık Çalışanları Devlete Kazandırıyor

Sağlık Çalışanları Devlete Kazandırıyor

KamuAjans.Com-Sağlık-Sen tarafından yapılan araştırmada, sağlık çalışanlarının geçen yıl 27 milyar 495 milyon 402 bin lira döner sermaye kazancı elde ettiği, son 5 yılda ise devlete 112 milyar 813 milyon 410 bin lira kazandırdığı tespit edildi.

Sağlık-Sen'den "Döner Sermayeli Sağlık İşletmeleri; Tespitler ve Öneriler" başlıklı araştırma raporunun sonuçlarına ilişkin açıklama yapıldı.

Raporda, sağlık çalışanlarının kurumlarına döner sermayeden kazandırdıkları paranın her yıl düzenli olarak arttığı, aldıkları payın da düzenli olarak her yıl azaldığı belirtildi.

Araştırmada, Sağlık Bakanlığının son beş yıllık döner sermaye gelir ve gider tablosuna yer verildi. Buna göre, döner sermaye gelirleri, 2011'de 17 milyar 635 milyon 318 bin lira, 2012'de 19 milyar 993 milyon 491 bin lira, 2013'te 22 milyar 666 milyon 344 bin lira 2014'de 25 milyar 22 milyon 855 bin lira, 2015'te ise 27 milyar 495 milyon 402 bin lira olarak tespit edildi. Böylece, sağlık çalışanları döner sermayeden son 5 yılda devlete 112 milyar 813 milyon 410 bin lira gelir sağlamış oldu.

Giderler ise, 2011'de 18 milyar 617 milyon 836 bin lira, 2012'de 21 milyar 76 milyon 401 bin lira, 2013'te 23 milyar 681 milyon 687 bin lira, 2014'te 25 milyar 573 milyon 376 bin lira, 2015'te ise 29 milyar 50 milyon 108 bin lira olarak belirlendi.

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, araştırmaya ilişkin değerlendirmesinde sağlık çalışanlarının performans sistemi sebebiyle mağdur olduklarını vurgulayarak, dağıtılabilir döner sermayenin azalması sebebiyle bu mağduriyetin daha da arttığını savundu.

Sağlık Bakanlığı ve kuruluşlarının, döner sermayeden sağlık çalışanlarına pay verilmemesi konusunda, kurumsal maliyet ve giderlerini gerekçe gösterdiğini belirten Memiş, "Biz inanıyoruz ki, hakkaniyetli bir sistemle hem sağlık çalışanlarının mağduriyeti giderilebilir, hem de kurumlarımızın ekonomik sıkıntıları sona erebilir. Bunun için yapılması gerekenleri bir analiz olarak yayınladık. Raporumuzu, Sağlık Bakanımızın yanı sıra diğer paydaşlarımıza da ileteceğiz." ifadelerini kullandı.

Dağıtılabilir döner sermaye miktarının artırılmasının, sağlık çalışanlarının mağduriyetini gidereceğini ifade eden Memiş, bunun sağlık hizmetlerinin kalitesine ve vatandaş memnuniyetine de olumlu katkısı olacağını dile getirdi. Araştırmada, döner sermayeli sağlık işletmelerinin karşı karşıya oldukları sorunları dört ana başlıkta ele aldıklarını belirten Memiş, bunların, Yapısal Sorunlar İçin İzlenecek Strateji ve Hedefler, İşletmecilik Sorunları İçin İzlenecek Strateji ve Hedefler, Mali Sorunlar İçin İzlenecek Strateji ve Hedefler ve Personel Sorunları İçin İzlenecek Strateji ve Hedefler olduğunu kaydetti.

Sağlık çalışanlarının döner sermaye mağduriyetlerinin giderilmesi için yapılması gereken uygulamaların da raporda yer aldığının altını çizen Memiş, bunlardan bazılarının ücreti, döner sermayeden çalıştırılan personelin maaşlarının merkezi bütçeden ödenmesi, yüzde 1 oranında hazineye aktarılmak üzere yapılan kesintinin kaldırılması, üniversitelere ait döner sermayelerden bilimsel araştırmalar için ayrılan payın alınmasından vazgeçilmesi ve bilimsel araştırmaların genel bütçeden desteklenmesi gibi öneriler olduğunu anlattı.

Yapılması gereken bir başka uygulamanın ise sağlık hizmet fiyatlarının sağlık hizmet sunucularının giderlerini karşılayacak şekilde artırılması olduğunu belirten Memiş, hizmet alım giderlerindeki artışların döner sermaye bütçelerinin oluşturulması ve Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) fiyatlarının belirlenmesi aşamasında göz önünde bulundurulması gerektiğini kaydetti.

Duygu YenerAnadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.