Mesai arkadaşının geçmişini araştıran doktora 3 yıl meslekten men cezası

Mesai arkadaşının geçmişini araştıran doktora 3 yıl meslekten men cezası

Mesai arkadaşının geçmişini araştıran doktora 3 yıl meslekten men cezası

Büyükada’da aynı iş yerinde çalışan mesai arkadaşlarının geçmişini araştıran doktora 3 yıl meslekten men cezası verildi.

Büyükada'da görev yapan Dr. A.K.Ö. hakkında açılan davada karar açıklandı. İddialara göre, Dr. A.K.Ö. aynı iş yerinde çalıştığı doktor ve hemşirelerin geçmiş dönemlerine ait ilaç kullanımını takip eden Medula Sistemi'ni kullanarak psikolojik baskı uyguladığı ve bilirkişi raporuna göre kendi aile hekimliği kaydı olmayan hastalarla ilgili birden fazla sorgulama yaptığı iddia edildi.

Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen raporda ise, Dr. A.K.Ö.'nün aile hekimliğine kayıtlı olmadığı halde kişilerin kişisel verilerine, tedavi geçmişine, kullandığı ilaçlara ve hastalık bilgilerine ulaştığı, bu bilgileri ve verileri yaydığı belirtildi. Raporda, 168 kişiye ait sistem sorgusunda hiçbir şekilde muayene olunmadığı tespit edilen 59 kişi bulunduğu ve 25 kişinin bu doktorun kayıtlı hastası olmadığı belirlendi. Ayrıca, 15 kişinin ise sorgu tarihinden kısa bir süre önce bu doktordan kaydını aldırarak başka bir aile hekimine geçtiği ifade edildi. Öte yandan, bu sorguların sözleşmesinin askıda olduğu tarihlerde mesai sonrasında gerçekleştirildiği anlaşıldı.

Savcılık soruşturması sonucunda, Dr. A.K.Ö. hakkında karar verildi. Mahkeme, hekim hakkında 3 yıl 9 ay hapis cezası ve meslekten men cezası verdi. Bu karara istinaf yolu açık olduğu belirtilerek dosyanın üst mahkemeye taşınabileceği ifade edildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.