Kahveci'den Sağlıkta Şiddet Konusuna İlişkin Açıklama

Kahveci'den Sağlıkta Şiddet Konusuna İlişkin Açıklama

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, kişisel twitter hesabından sağlıkta şiddet konusuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Uzun zamandır dile getirdiğimiz, TBMM’ye başvuru yaptığımız sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik yasal düzenlemeler ile ilgili somut adım atılması memnuniyet verici. AK Parti ve MHP’nin TBMM’ye birlikte sunduğu tasarıyla sağlıkta şiddet konusunda iki önerimiz hayata geçecektir.

Bunlardan birincisi sağlıkta şiddete cezaların arttırılmasıdır Tasarıya göre cezalar yarı oranında arttırılacaktır.

İkincisi ise önerimiz ise sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesiydi. Böylelikle cezalar ertelenemeyecekti. Tasarıda cezaların ertelenmemesi, hükmün açıklanmasının geri bırakılması hükümleri uygulanmaması için TCK’da düzenleme yapılıyor.

Üçüncü talebimiz ise şiddet uygulayanlara belirli bir dönem kamu sağlık hizmetlerinin acil haller dışında ücretli olmasıydı, bu husus tasarıda yer almamış. Şiddet uygulayanlara ve yakınlarına mağdur çalışanın yerine başka sağlık çalışanlarının hizmet vermesi düzenlenmiş.

Yasal düzenleme önemli, uygulanması ise daha önemlidir. Tutuklu yargılama var ama ne yazık ki kağıt üstünde kalmıştı. Bu düzenlemeler asla kağıt üzerinde kalmamalı tereddütsüz uygulanmalıdır. Herkes şiddetin cezasını çekeceğini bilmeli, bu hissettirilmelidir.'' dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.