Esnek Çalışmadan İdareciler Yararlanıyor

Esnek Çalışmadan İdareciler Yararlanıyor

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Covid-19 salgını nedeniyle sağlık teşkilatlarında dönüşümlü ve esnek çalışma sisteminin getirildiğini, 1 aydır bu şekilde yürütülen esnek çalışma sisteminin adil yürütülmediği gibi, salgınla yürütülen mücadele de esnek çalışma bahane edilerek nöbet ücretlerinin kesildiğine dikkat çekerek basın açıklaması yaptı.

Salgın öncesinde idareye yakın olan, yetkili sendika ve siyasi referansları olanların masa başında ve yorulmadan günü kurtarabileceği yerlere çekilerek çalıştırıldıklarını belirten Taşkın, salgın nedeniyle getirilen dönüşümlü ve esnek çalışma sisteminde de yine aynı kişilerin korunup kollandığını, bu sistemden idarecilerin ve yandaşların yararlandığını, bugünde esnek çalışma bahanesiyle nöbet ücretlerinin kesilerek eksik ödeme yapıldığını belirterek “Sağlık Bakanlığı teşkilatlarında özveriyle görev yapan tüm sağlık çalışanlarının ekonomik olarak korunması gerekir. Ocak ayında verilen zamlı nöbet ücretleri bugüne kadar eridi, erimeye de devam ediyor. TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına baktığımız zaman zamlı nöbet ücretlerinin tamamen eridiğini görebiliyoruz. Salgın nedeniyle artan enflasyon karşısında bu nöbet ücretlerinin yeterli olduğu savunulabilir mi? Şimdi de esnek çalışma bahanesiyle nöbet ücretlerinde kesintiye gidiliyor. Nisan ayındaki aylık çalışma saatlerinin çok üzerinde fazla mesai yapan sağlık çalışanları Mayıs ayında da aynı performansı göstererek olağanüstü bir çalışma sergilemiştir. Nisan ve Mayıs aylarındaki normal mesainin üzerinde yapılan çalışma dikkate alındığında esnek çalışma bahanesiyle nöbet ücretlerinin kesilmesi vicdanları yaralıyor. 

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre, karantina dönemini yani Mart ayını kapsayan yıllık enflasyon yüzde 11,86… Sağlık çalışanlarının ekonomik sıkıntıları ve sağlık çalışanlarının ortaya koyduğu olağanüstü gayret ve çaba ortadayken esnek çalışma bahane edilerek sağlık çalışanlarının nöbet ücretlerinin kesilmesi kabul edilemez. Birebir salgınla mücadele eden sağlık çalışanları evine gidemeyip oteller de ve misafirhaneler de kalırken esnek çalışma bahane edilip, “efendim şu kadar çalıştınız, şu kadar çalışmadınız” şeklindeki bir yaklaşımı çağdışı, vicdansız ve art niyetli buluyoruz. Böyle bir şey olamaz. Sağlık çalışanlarına en azından salgınla mücadele kapsamında daha kapsamlı ekonomik çözümler getirilmesi gerekirken, eviyle, işiyle, sağlığıyla adeta sınavdan geçtiği bu dönemde bir de nöbet ücretlerini keserseniz, bunun sonucu sağlıkçıların moral ve motivasyonu açısından son derece sakıncalı olacaktır. Sağlık çalışanlarının yoğun emek, mesai, risk ve evinden ayrı geçen bu günlerde emeğinin karşılığı tam ve zamanında verilmelidir. Şu günlerde ruhsal ve bedensel sağlık durumları bozulmuş olan ve çok kötü şartlar altında çalışan arkadaşlarımızın emeklerini harcamayın. Sağlık çalışanlarına verilen değer bu mu? Sağlık çalışanlarına hem enflasyon vuruyor hem de idare vuruyor!” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.