Hava Durumu

Çeşitli Alanlardaki Sağlık Teknikerlerinin İstihdamına İlişkin Soru Önergesi (4 Haziran 2021)

27/4 Dönemi ve Yasama Yılı 7/46695 Esas Numaralı 4 Haziran 2021 tarihli Çeşitli Alanlardaki Sağlık Teknikerlerinin İstihdamına İlişkin Soru Önergesi CHP Adıyaman Milletvekili ABDURRAHMAN TUTDERE tarafından TBMM'ne sunuldu.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
Çeşitli Alanlardaki Sağlık Teknikerlerinin İstihdamına İlişkin Soru Önergesi (4 Haziran 2021)

Sağlık teknikerleri; sağlıkla ilgili konulara hakim olan, uzmanlaştığı alanda çalıştığı hekime yardımcı olan meslek çalışanları olarak tanımlanmaktadırlar. Sağlık teknikerleri hastanelerde, sağlık ocaklarında, acil servislerde ve bakanlığın idari noktalarında çalışabilmektedirler.

Sağlık teknikerleri aldıkları eğitim ile yönetmelikteki görev tanımlarının uyuşmaması, görev ve yetkilerinin açıkça belirtilmemiş olması sonucu mağduriyet yaşamaktadır. Genç işsizliğinin arttığı ülkemizde kamuda açılan kadroların yetersizliği, özel sektörde istihdamın sınırlı olması mağduriyeti her geçen gün artırmaktadır.

1- Cevap tarihiniz itibarıyla ülkemiz genelindeki yüksekokullardan fizyoterapist, fizyoterapi teknikeri, odyolog, odyometri teknikeri, diyetisyen, dil ve konuşma terapisti, podolog, sağlık fizikçisi, radyoterapi teknikeri, anestezi teknisyeni/teknikeri, tıbbi laboratuvar teknisyeni, tıbbi laboratuvar ve patoloji teknikeri, tıbbi görüntüleme teknisyeni/teknikeri, ağız ve diş sağlığı teknikeri, diş protez teknikeri, tıbbi protez ve ortez teknisyeni/teknikeri, ameliyathane teknikeri, adli tıp teknikeri, diyaliz teknikeri, perfüzyonist, eczane teknikeri, ergoterapist, ergoterapi teknikeri, elektronörofizyoloji teknikeri, mamografi teknikeri, optisyen, acil tıp teknikeri, acil tıp teknisyeni, sağlık bakım teknisyeni, yaşlı bakım teknikeri, tıbbi sekreter, biyomedikal cihaz teknikeri olarak kaç kişi mezun olmuştur?

2- Söz konusu mezunlardan kaçı kamuda, kaçı özelde mesleğini yapabilmektedir?

3- Kamuda istihdam edilen sağlık teknikerlerinin sayısı ve mesleklerine göre dağılımı nedir?

4- 2021 yılında hangi meslek grubundan kaç sağlık teknikerinin ataması planlanmaktadır?

5- Bakanlığınızın iş tanımı belirsizliğinin giderilmesine yönelik herhangi bir çalışması var mıdır?

6- Sağlık bölümlerinden mezun olan teknikerlerin istihdam sorununu çözmek için bakanlığınız tarafından yürütülen bir çalışma var mıdır?

SORU ÖNERGESİ

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.