Bakan Koca'dan SMA hastalarını sevindiren haber: Yakında uygulamaya geçecek!

Bakan Koca'dan SMA hastalarını sevindiren haber: Yakında uygulamaya geçecek!

Bakan Koca'dan SMA hastalarını sevindiren haber: Yakında uygulamaya geçecek!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA hastalarıyla ilgili yeni bir açıklamada bulundu. SMA hastalığının tedavisi için kullanılan ilacın uygulanması için planlarını yaptıklarını açıklayan Bakan Koca, İstanbul'da nadir hastalıkların tedavisi için yeni bir hastane kurulacağını açıkladı. Açıklamalarından satırbaşları şu şekilde…

SMA hastalığının tedavisi ile ilgili açıklamada bulunan Bakan Koca, söz konusu hastalığın istismar edilmesine tahammülü olmadıklarını söyledi.

SMA hastalığı ile ilgili yakında uygulamaya geçecek planı açıklayan Bakan Fahrettin Koca, şu ifadeleri kaydetti:

"SMA konusunda son derece hassasız. Bu hastalığın istismar aracı olarak kullanılmasına tahammülümüz yok. SMA Bilim Kurulumuz var. Faydası ispat edilmiş olan ilacın temini sağlanıyor. Gen terapisini SMA Bilim Kurulu kimlere uygulanabileceğini belirledi, hangi hasta grubunda kullanılabileceğini tespit etti. Etkili olduğu bir hasta grubu var. Uygulanmak üzere planımızı yaptık. Yakında uygulamaya geçecek.

İSTANBUL'DA NADİR HASTALIKLARI TEDAVİ EDECEK HASTANE AÇILIYOR

Nadir hastalıkların çözümü için harekete geçtiklerini söyleyen Bakan Koca, bu çerçevede İstanbul'dan atılacak adımı açıkladı. İstanbul'da kurulacak yeni hastanede hücre ve gen terapilerini uygulayacaklarını belirten Sağlık Bakanı, şöyle konuştu:

''Nadir hastalıkların tedavisi için İstanbul’da yeni bir hastane kuruyoruz. Bu hastane hücre ve gen terapilerinin uygulanmasına özel olacak. Hastane ile aynı kampüste bir de hücre ve gen tedavisinde kullanılan ilaçları üretecek tesis bulunacak. Böylelikle ilacı kendimiz üretip tedaviyi de kendimiz uygulayacağız.''

10 BİN KİŞİYE BİR AİLE DİŞ HEKİMİ

3 ilde başlatılan aile diş hekimliği pilot uygulamasına ilişkin de bilgi veren Bakan Koca, açıklamasında şu ifadeleri kaydetti:

''Diş hekimliği uygulaması 3 ilde pilot olarak başladı. Şimdi tüm Türkiye genelinde başlatıyoruz. Yaklaşık 10 bin kişiye bir aile diş hekimi olacak şekilde planladık. Yaklaşık 8 ila 10 bin arası aile diş hekimi bu projede görev alacak."

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

2 Yorum