Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına deprem tazminatı yok

Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına deprem tazminatı yok

Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarına deprem tazminatı yok

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, bölgede görev yapan memurlara deprem tazminatı ödenmesine ilişkin genelge, sağlık camiasında tepkilere yol açtı. ASM çalışanlarına deprem tazminatı verilmeyeceği konuşuluyor. Detaylar...

Son yaşanan depremlerin etkilerinin hala sürdüğü Kahramanmaraş ve çevresinde, bölgede görev yapan memurlara deprem tazminatı ödenmesi kararı alındı. Ancak, bu genelge sağlık camiasında bazı tartışmalara ve tepkilere neden oldu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yayımlanan genelgede deprem bölgelerinde görevli kamu personeline 6 Şubat 2023 tarihinden geçerli olmak üzere 6 ay süreyle 2059,99 TL tazminat ödenmesi ile ilgili çıkarılan genelge Resmi Gazetede yayımlandı. Genelge kapsamında tazminat ödenecek kamu görevlileri arasında sağlık çalışanlarının olmaması tepkilere neden oldu.

resmi-1

resmi-2

Depremlerde hayatlarını kaybeden çok sayıda sağlık çalışanı olmasının yanında zor şartlar altında aylardır sağlık hizmeti vermek için çabalayan sağlık çalışanlarının genelge dışı tutulması tepkilere neden oldu. Meslek örgütleri kamudaki sağlık çalışanlarının genelge dışı tutulmasına ilişkin açıklama yaptı. Genelgenin yayımlanmasının ardından valilikler tarafından il sağlık müdürlüklerine gönderilen deprem tazminatı hakkındaki resmi yazıda,

''Sözleşmeli aile hekimleri ile aile sağlığı merkezleri çalışanlarının ödemelerinde; kayıtlı kişiler için ödenecek ücret, tarama, takip katsayısı ile maaşa esas nüfus puanı ve teşvik ödemeleri her biri ayrı ayrı hesaplanarak olağanüstü durumdan önceki son aya ait aylık ücretlerinden az olmamak üzere ödeme yapılır. İlgili maddeye istinaden mevcut durumda aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına ‘deprem tazminatı ücreti’ adı altında herhangi bir ödeme yapılamayacağı hususunda gereğini rica ederim ''cümleleri yer aldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

1 Yorum