Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın’da tepki göstererek bugüne kadar sağlık çalışanlarının hangi hakkını koruyabildiniz, diye sordu.
Yetkili sendikanın 2020 yılında da yetkiyi alması halinde sağlık çalışanlarının ekonomik, sosyal ve özlük hallerinde bir değişikliğin olmayacağını daha önce belirttiğini söyleyen Genel Başkanı Necip Taşkın, hangi sendika olursa olsun, siyasetin dışına çıkarak çalışanların hak ve hukuku gözetilmediği müddetçe çalışanlar ezilecektir, diyerek şunları söyledi:
“Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın ‘ek ödemeler 3 ay (Ağustos, Eylül, Ekim) daha tavandan yapılacak’ açıklamasının ardından Bakanlığa koşan yetkili sendika boy boy resim çektirip sosyal medyadan ve yandaş haber sitelerinden yayınlatarak algı oluşturmaya çalışmıştı. Peki, siz o günden bugüne kadar döner sermaye yönetmeliği hazırlanırken neredeydiniz? .Her iş bitmiş, iş işten geçmiş, sendikadan istifalar artmaya başlayınca 81 ilde aynı anda basın açıklaması yapmaya kalkıyorsunuz! Sağlık iş kolunda 11 yıldır yetki sizde değil mi? Çalışanların hangi problemlerini çözdünüz? Yıpranmayı mı çözdünüz? 3600 ek göstergeyi veya döner sermayenin adil dağıtımını mı çözdünüz? Yoksa kurumlar arasında en düşük maaş alan sağlıkçılar olduğu aklınıza hiç geldi mi? Sözleşmeli idareci atamaları sınavla olsun, ehliyetsiz ve liyakatsiz idareciler atanmasın dedi, sesiniz çıkmadı. Pandemi nedeniyle bir defaya mahsus olmak üzere, Görevde Yükselme Ve Unvan Değişikliği Sınavı için müracaat edilen kadrolara direk atamalar yapılsın, dedik, sesiniz çıkmadı. Kamu da hizmetli kadrosunda olup büyük çoğunluğu lise ve üniversite mezunu olanlar direk memur olsun, dedik, yine sesiniz çıkmadı. Özellikle bu pandemi sürecinde döner sermayeden kanuni izin hakkı kesilmesin dedik, sizin sesiniz yine çıkmadı. Hastane bir bütün olarak ele alınıp değerlendirilmeli ve tamamı riskli birim sayılmalıdır dediğimizde sizin sesiniz yine çıkmadı. Anadolu Sağlık Sen olarak biz, tüm sağlık çalışanları için bu taleplerde bulunurken sesiniz neden çıkmadı? Şimdi neyin telaşındasınız? Apar topar bir telaşla yapacağınız ‘kornalı proteste’ ile neyi değiştirmeyi düşünüyorsunuz?
Bu kadar sorun varken ve hiçbiri çözülmemişken sağlık çalışanları size yine yetkiyi verdi. Ancak sizler sağlık çalışanları için mücadele etmediniz. Şimdi tüm sağlık çalışanlarına bir fırsat doğmuştur; sendikalarını sorgulama zamanı gelmiştir.
SENDİKANI SORGULA GELECEĞİNİ KARARTMA”