DSÖ tarafından pandemi ilan edilen ve ülkemizde de can kayıplarına neden olan Koronavirüs için Sağlık Bakanlığı bir danışma hattı tahsis etti. Vatandaşlarımız SABİM Covid-19 (Corona Virüs) danışma hattı vasıtası ile bu konuda iletişim kurabilirler. Korona virüs danışma hattı sayesinde virüs salgınına karşı korunma önlemleri kapsamında son dörece önem arz eden hususların vatandaşlar için bilinmezlikten çıkması bekleniyor.

Twitter'ın yeni CEO'su belli oldu, Twitter'ın yeni CEO'su kimdir? Twitter'ın yeni CEO'su belli oldu, Twitter'ın yeni CEO'su kimdir?

ALO 184 Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) Danışma Hattı, SABİM Korona Danışma Hattı'na dönüştü. Devreye giren hat vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi Corona Danışma Hattı hizmet vermeye başladığını geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

Corona danışma hattı nedir? sorusu, corona virüsü kapsamında bilgileri merak eden vatandaşlar tarafından sorgulanıyor. Bu kapsamda korona danışma numası Sağlık Bakanlığı tarafından hizmet sunuyor. 7 gün 24 saat ulaşılabilen bu hat sayesinde Covid 19 korona virüsü ile ilgili bilgiler veriliyor.

Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi (SABİM) Korona Danışma Hattı, "Alo 184" üzerinden hizmet veriyor. Bakan Koca, alınan tedbirler çerçevesinde koronavirüs ile ilgili herhangi bir ihbarın daha hızlı şekilde değerlendirilebilmesinin amaçlandığını belirterek, “Vatandaşımızın herhangi bir hastalık bulgusu olduğunda kolay arayabileceği Alo 184 SABİM Danışma Hattı´nı korona enfeksiyonuna özel bir danışma hattına dönüştürüyoruz. Bunu SABİM Korona Danışma Hattı şeklinde kurmaya başladık.” ifadelerini kullanmıştı. 

SABİM Whatsapp Danışma Hattına Nasıl Ulaşılabilir?

Vatandaşlara bu hizmet için tahsis edilen "0541 888 0184" numaralı Whatsapp hattı üzerinden verilecek danışmanlık hizmeti kapsamında riskli vatandaşların ne yapması gerektiği konusunda detaylı bir yönlendirme hizmeti sunuluyor. Vatandaşlar, Covid-19 hakkındaki genel bilgiler, korunma yolları, tıbbi maske kullanımına kadar birçok konuya ilişkin merak edilen sorulara yanıt buluyor. Soruların yanıtlarına uzman videoları, afişler, broşürler, kitapçıklar gibi birçok yazılı ve görsel materyaller aracılığıyla ulaşıyor. 

Söz konusu iletişim numarası telefon rehberine eklendikten sonra SABİM 184 Whatsapp Danışma Hattı'na herhangi bir şey yazıldığında vatandaşları, "Bu hat, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yeni tip Corona virüs hastalığı (Covid-19) hakkında bilgi vermek amacıyla oluşturulmuştur. Lütfen yapmak istediğiniz işlemin başında yer alan rakamı yazarak cevaplayınız." yazılı bir ekran karşılıyor.