Omicron ile vaka sayıları İstanbul'da tam 5'e katlandı. Sıradaki şehrin Ankara sonrasında da tüm Türkiye olduğunu söyleyen bakan koca tedbirleri konuşacağız dedi.

Omicron ile vaka sayıları İstanbul'da tam 5'e katlandı. Sıradaki şehrin Ankara sonrasında da tüm Türkiye olduğunu söyleyen bakan koca tedbirleri konuşacağız dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, HaberTürk yazarı Fatih Altaylı'nın bugünkü "Günlük vaka sayıları 40 bin olarak açıklandı, ancak siz onu 7-8 ile çarpın" yazısı üzerine Altaylı'yı arayarak ürperten rakamları açıkladı. Bakan Koca, "İstanbul’da artış tam tamına yüzde 500. Şaka gibi ama oran bu. Geçen hafta İstanbul’da günlük vaka sayısı 4 bindi. Bu hafta kaç biliyor musunuz! Tam tamına 20 bin 500. Artış beş katı" dedi. 

İstanbul'daki artış Türkiye genelinde olsa...

Sağlık Bakanı Koca, "Eğer İstanbul’daki vaka artış oranı Türkiye genelinde olsaydı bugün en az 100 bin vakadan bahsediyor olurduk. Allahtan bu oran henüz genele yansımadı. Normalde İstanbul Türkiye nüfusunun 5’te biri. Ama toplam vaka sayısının yarısından fazlası İstanbul’da. Tüm vakaların yüzde 52’si İstanbul’da tespit ediliyor. Tam anlamıyla İstanbul patladı diyebiliriz" ifadesini kullandı.

İstanbul'daki patlamanın nedeni Omicron varyantı!

İstanbul'daki artışa gerekçe olarak Omicron varyantını gösteren Bakan Koca, şöyle konuştu: “Şu anda İstanbul’da Omircron'a bağlı vakaların oranı çok yüksek. Çünkü İstanbul dışarıya en fazla bağlantısı olan kent. Omicron da Türkiye’ye İstanbul üzerinden girdi. Ve yayıldı. Bakın şaka değil. 10 günde 5 katına, 1 haftada 3,5 katına çıktı İstanbul’daki vaka sayıları."

Önce Ankara patlayacak sonra tümTürkiye!

"Büyük kentlerdeki yükseliş fena. Ankara’da da 2 katına çıktı vakalar. Geçen hafta 1200’dü Ankara’nın günlük vaka sayısı. Şimdi 2200. Belli ki, 1 hafta sonra Ankara’da patlayacak. Sonra tüm Türkiye."

Günlük vaka sayıları 70 bin olacak

KPSS iptali ile gündeme geldi! Şoke eden ihbar: 400 bin lira yatırıldı KPSS iptali ile gündeme geldi! Şoke eden ihbar: 400 bin lira yatırıldı

"Günlük vaka sayıları bir süre sonra günlük 60 bin, belki 70 bin olacak. Gidişat bunu gösteriyor. Tek tesellimiz vaka sayılarındaki artışın hastaneye yatışlara ve yoğun bakımlara ve tabii vefatlara aynı oranda yansımıyor olması. Ama bu demek değil ki tedbirsiz davranmak gerek. Vatandaş tedirgin olmasın ama tedbirli olsun."

Omicron'da mesafe 3 metreye çıktı

"Bu Omicron'la beraber kişisel tedbirlerin daha da önem kazandığını gömdük. Eskiden 1,5 metre mesafe yeterliydi. Omicron ile bu mesafe 3 metreye çıktı belki. Bilmiyoruz kesin. Ama kesin bildiğimiz bir şey var, kapalı, havalandırmasız kalabalık ortamlara girilmemesi lazım. Havalandırması olmayan yere gitmesin vatandaşlarımız.”

Vefatların büyük bölümü 60 yaş üzeri kişiler

Bakan Koca, Altaylı'nın sorusu üzerine ölüm ve yoğun bakım istatistikleri hakkında da bilgi verdi. Koca, “Vefatların yüzde 87’si 60 yaş üzeri kişiler. Toplam vakaların yüzde 16’sı 60 yaş üzeri ama vefatların yüzde 87’si. Tabii sadece yaş değil, yaşa bağlı hastalıklar etkili vefatlarda. Risk grupları daha dikkatli olmalı demek lazım. 60 yaş üzeri iseniz, başka hastalıklarınız da var ise daha da dikkatli olacaksınız, kurallara daha fazla uyacaksınız. Bu kesin. Aşılılarda vefat oranları çok çok daha düşük. Onu da bilmek lazım. Aşı hala en önemli kozumuz" dedi. 

Yeni yasaklar gelecek mi? İşte Bakan Koca'nın cevabı
"Bakan’a yeni tedbirler olup olmayacağını da sordum." diyen Fatih Altaylı aldığı cevabı şöyle aktardı: “Kendi Bakanlığımız açısından bunların üzerinde çalışıyoruz. Bu akşam saatlerinde İstanbul’a geleceğim ve hastanelerin başhekimlerini toplayıp geniş katılımlı bir toplantı yapacağız. Tedbirleri konuşacağız. Diğer tedbirler ayrı konu.”