Son günlerde öğretmenler arasında bir rotasyon furyasıdır almış başını gidiyor. Kimler rotasyona uğrayacak, eğitim bölgesi mi yoksa farklı bir okul şartı mı getirilecek henüz bu soruların net bir cevabı yok. Uzun süredir aynı okulda çalışan öğretmenler olası bir rotasyon uygulamasından etkilenecekler.

Daha önce de yazdığım gibi MEB'de rotasyon bir zorunluluk. Bu durumu da uzun süredir aynı kurumda, hatta belki aynı ilde çalışan öğretmenlerin anlayışla karşılamaları gerektiğini de daha önce belirtmiştim. Sendikalarımız rotasyona tamamen karşı ancak sağ olsunlar hiç kimsenin dikkate almadığı, görmediği iş bırakma eylemleri dışında bu konuda bir fikir geliştirmiyorlar, en önemlisi çözüm önerisi sunamıyorlar. Üye kaybı korkusuyla rotasyon şart da diyemiyorlar, ancak onlar tayin dönemindeki tıkanmalara da karşı çıkıyorlar.

MEB büyük bir camia her yıl 150 bin civarında öğretmen yer değişikliği başvurusunda bulunuyor. Bazıları ise yer değişikliği talebinde bulunmak isteyecekleri il - ilçede başvuru yapabilecek okul bulamıyor. Birçok il ve ilçede belirli branşlarda tayin dönemlerinde tıkanmalar yaşanıyor. İşte tam da bu yüzden MEB rotasyon uygulamasına sıcak bakıyor.

Ancak bu noktada öğretmenler şöyle bir durumla karşı karşıya kalabilirler. Daha önce benzer bir rotasyon uygulaması gerçekleştirilmediğinden 8 yıldır aynı okulda çalışan bir öğretmen ile 30 yıldır aynı okulda çalışan öğretmenin önüne aynı tercihler sunulacak ve doğal olarak 10 yıldır aynı okulda çalışan genç öğretmenler kendilerini en ücra, en izbe yerlerde kenar - köşe mahallelerde bulacaklar. Oysa Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Sayın Yusuf TEKİN bu rotasyonun adaleti sağlamak amacıyla yapılacağını ifade ediyor. Eğer rotasyon uygulamasında aynı kurumda uzun yıllar çalışmanın önüne geçilmek isteniyorsa (ve bu istenmeyen bir durumsa) 30 yıldır aynı kurumda çalışan bir öğretmen ile 8 yıldır aynı kurumda çalışan bir öğretmen aynı kefeye konmamalı, sapla saman misali birbirlerine karıştırılmamalı. Bakanlığın ve Sayın Yusuf TEKİN'in böyle bir adaletsizliğe de mahal vereceklerine ihtimal vermiyorum zaten.

 

Peki, Bu İşin Çözümü Var mı, Varsa Nedir?

Bu iş kesinlikle çözümsüz değil, öncelikle onu söyleyebilirim. Esasen bu işe çözüm önerisi getirecek mercii, kurum veya şahıs ben de değilim, onun da farkındayım ancak öğretmenler birçok özlük haklarının savunulması noktasında birazcık şanssız, sahipsiz ve bu durum maalesef biraz da öğretmenlerden kaynaklanıyor. Eğitim uğruna ciddi anlamda kafa yoran ve hiçbir fedakâr öğretmenin mağdur olmaması için çabalayan ve nihayetinde böyle bir yazıyı kaleme alan birisi olarak rotasyon uygulamasına kademeli geçiş tarzında bir sistem öneriyorum. Bu sistem öğretmenlerimizi kesinlikle mağdur etmeyecek, kademeli geçiş tayin dönemlerindeki tıkanmaları açacak, öğretmenlerimiz önlerini görerek rotasyona uğramaktansa kendi istekleriyle il içi ve iller arası yer değiştirecek ve puanı düşük genç öğretmenlerimizi 30 yıllık öğretmenlerimizle yarışa girmek durumunda bırakmayacak, zora sokmayacak ve çok daha adil ve hikmetli olacağı kanısındayım.

 

Kademeli Geçiş” Şöyle Uygulanabilir

Bilindiği üzere öğretmenlere rotasyon uygulanması “torba yasanın” çıkmasıyla artık yasalaştı. Rotasyon öğretmenler istese de istemese de uygulanacak gibi. 2015 Haziran ayında uygulanacak rotasyon sadece 20 yıl ve daha fazla süredir aynı kurumda çalışan öğretmenlere uygulanabilir. Böylece bir öğretmen aynı okulda 8 yıl çalıştığı için cezalandırılmamış, bir başkası 30 yıl aynı okulda çalıştığı için rotasyonun mantığına tam da ters bir şekilde ödüllendirilmemiş olur. Çünkü 8 yıllık ve 30 yıllık bir öğretmen aynı anda tercih yapmaya zorlanırsa iyi ve merkezi okullara 30 yıllık yüksek puanlı öğretmenler, kenar köşelere ise genç öğretmenler atanmış olacaklar. Bu durumda şöyle bir tablo oluşturulabilir:

 

Aynı Kurumda Çalışma Süresi

(Yıl+)

Rotasyon Uygulanacağı Tarih

20+

2015 Haziran

15

2016 Haziran

10

2017 Haziran

8

2018 Haziran

 

 

Eğer böyle bir tablo öğretmenlerin önüne konulursa, rotasyon mağduru öğretmen sayısı “düz mantıkla” birden bire uygulanacak bir rotasyon uygulamasında mağdur olacak öğretmen sayısıyla mukayese edilemeyecek kadar az olur belki de hiç olmaz kim bilir. Öğretmenlere Rotasyon “Rotasız Öğretmenler” başlıklı yazımda da yazdığım gibi öğretmenler “rotasız” bırakılmaz ve öğretmenlerimiz en azından rotasyon konusunda kendi geleceklerini planlayabilir, önlerini görebilirler.

Rotasyon uygulaması bu haziran ayında 8 yıl ve daha fazla süredir aynı okulda çalışan öğretmenlere uygulanırsa aynı il içerisinde bile olsa birden bire uygulanması rotasyondan öte durumu adeta “kavimler göçüne” dönüştürebilir.

 

 

                                                   Gürdal KARABIYIK

                                           [email protected]

 

Bu haber/yazının tüm hakları KamuAjans.Com'a aittir. İzin alınmadan veya açıkkaynak gösterilmeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılır.