PTT yeni bir hizmeti daha vatandaşlarla buluşturdu. Kısaca KEP denilen 'Kayıtlı Elektronik Posta' sistemi sayesinde belge paylaşımın daha güvenli olması amaçlanıyor. Birçok kurumda kullanılan PTT KEP sistemi hukuki belgelerin transferi, uluşlararası yazışmalar gibi hususlarda daha güvenli bir seçenek sunuyor.

PTT KEP sistemine başvuruda bulunmak isteyenlerin gerekli belgelerle birlikte PTT Merkez Müdürlüğüne başvurmaları gerekiyor. Bireysel, kurumsal ve kamu kuruluşu olarak başvuruların yapılabildiği PTT Kayıtlı Elektronik Posta yani KEP sistemi uluslararası standartlara sahip bir sistem olarak tanımlanıyor.

Kayıtlı Elektronik Posta ve Elektronik Tebligat sistemine üye olmak isteyen müşteriler başvuru için gerekli bilgi ve belgeleri hazırlayarak en yakın PTT Merkez Müdürlüğünden hesaplarını alabilirler.

PTT KEP Sistemine gitmek için tıklayınız...

Sistemde belirtilen alana T.C. Kimlik numaranızı yazarak 'Devam' butonu ile başvuru işlemlerine başlayabiliyorsunuz. Ön başvuru işlemlerinin ardından bildirilen gerekli belgeler ile bizzat yetkilendirilmiş PTT Merkez Müdürlüklerimize başvurarak ödeme işlemi ardından KEP Hesap sözleşmesini ıslak imza ile imzalayarak hesap açma işlemleriniz tamamlanacaktır.

PTT KEP Sistemine Nasıl Başvuru Yapılır? PTT KEP Başvuru Ekranı! PTT KEP Sistemi Özellikleri Nelerdir?

Nüfus cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi gibi fotoğraflı ve kimlik yerine geçen üzerinde TC kimlik numarası bulunan geçerli resmî belgenin yanınızda olması gerekiyor. Kayıtlı Elektronik Posta Hesabı Ön Başvuru Formunu gittiğiniz yerde doldurup teslim ediyorsunuz.

PTT KEP sisteminde kullanıcılara genel e-posta hizmetlerine ilave olarak;

- E-postaların ilgili kişiye gönderilip gönderilmediği,

- Gönderilmişse ulaşıp ulaşmadığı

- Gönderilen e-postaya erişilip erişilmediği,

- E-postanın iletilme zamanını tespit edecek,

- İçeriğin değişmediğini garanti edecek,

- Hukuken geçerli delil seti oluşturacak şekilde muhafaza edecek sistemdir.