Eğitim öğretim faaliyetlerinin tam da merkezinde bulunan öğretmenlerin motive edilmiş olması ve güdülenmesi, eğitim öğretim faaliyetlerinin kalitesi açısından çok önemlidir. Öğretmenlerimizin motive edilmesi içinse mevcut mevzuat ve hâlihazırdaki ödül uygulamaları gözler önünde. Yönergemiz - yönetmeliğimiz var elbette ancak hangi konuda yönetmeliğimiz yok ki, ya da biz şu güne kadar hangi yönetmeliğimizi tam anlamıyla objektif bir şekilde uygulayabildik ki?

Yönetmeliğin bir cümlesi aynen şunu söyler örneğin; “Belgeye dayalı olmayan hiçbir başvuru puanlama veya değerlendirmeye alınmaz. “ Durum böyleyken benim kastettiğim anlamda okul içerisinde öğretmenlerimizin adil bir şekilde ödülle motive edilmesi imkânsız hale geliyor. Yönetmelik ve yönergeler incelendiğinde o denli sübjektif yargılar var ki bu yönetmelik ve yönergelere göre adil bir değerlendirme yapılması imkânsız neredeyse. Hatta bazen devletin motivasyonun artırılması için çıkarmış olduğu iyi niyetli ödül yönetmeliği öğretmenlerimizi demotive edebiliyor. Yönetici ve öğretmenlerimiz için her eğitim – öğretim yılı başında kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlenebilir ve il - ilçe merkezlerinde bu uygulamalar daha şeffaf hale getirilebilir. Bir ilçede kaymakam ödülü halı sahada kendine gol attıran öğretmene verirken başka bir merkezde ödül vermek için öğretmenlerimizin sendika kayıt ve geçmişlerine veya “takla kabiliyetlerine” bakılabiliyor.

Kanayan yaramız eğitim sistemimiz için derhal yerli ve pragmatist bir model geliştirilmeli ve bu modeli destekleyecek yeni yönetmelik ve yönergeler yürürlüğe sokulmalı, bunların en başında da çalışan öğretmenle çalışmayanı ayırt edecek güzel ülkemizin yarınlarını inşa eden değerli öğretmenlerimizin motivasyonlarını artırmaya yönelik ödül ve disiplin yönetmelikleri olmalı kanaatindeyim.

Gürdal KARABIYIK
[email protected]