Emniyet teşkilatı yapısı içerisindeki maaş çizelgesi de polis memurları arasında farklılık göstermektedir. Emniyet teşkilatının en kalabalık grubunu polis memurları oluşturmaktadır. Polisler 2022 enflasyon farklı zamlı maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyordu.

Emniyet teşkilatı yapısı içerisindeki maaş çizelgesi de polis memurları arasında farklılık göstermektedir. Emniyet teşkilatının en kalabalık grubunu polis memurları oluşturmaktadır. Polisler 2022 enflasyon farklı zamlı maaşlarının ne kadar olduğunu merak ediyordu.

Polisler de çalıştıkları birimlere göre gruplanmaktadır. Bu birimlerden bazısı asayiş, trafik, narkotik, terör, bilişim gibi yapılardır. Ülkemizin kolluk kuvvetleri teşkilatlarından birisi olan emniyet birimleri yurdun dört bir tarafında özveriyle görev yapmaktadırlar. Tayin esasına göre çalışma sistemleri olan emniyet mensuplarının 7/24 hizmeti toplum tarafından da görülmekte ve takdir edilmektedir. Böylesi sorumluluk ve fedakarlık isteyen bir görevi yerine getiren emniyet görevlileri teşkilat yapısı içerisinde de farklı statü ve dolayısıyla da maaş dilimine girmektedirler.

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık ayı tüketici fiyat endeksinin yüzde 13,58 arttığını açıkladı. Böylece yıllık bazda enflasyon 36,08’e yükselmiş oldu. Bu veriyle yıllık TÜFE, 2002'den beri en yüksek seviyeye çıktı. Aralık’ta üretici fiyat endeksindeki artış ise yüzde 19,08 olarak açıklandı. ÜFE yıllık bazda yüzde 79,89 artış gösterdi. Yeni toplu sözleşme zammı da dahil edilirse 4 milyon memur ile 2 milyon memur emeklisinin alacağı zam yüzde 27.46 (yüzde 22.46+5=27.46) olacak. Böylece en düşük memur emeklisi maaşı 3 bin 276 liradan 4 bin 176 liraya çıkacak. En düşük memur maaşı da 4 bin 102 liradan 5 bin 228 liraya yükselecek. Peki, polis maaşı ne kadar oldu 2022? İşte polis maaşı 2022 zammı…

Polis maaşı 2022 zammı!

Memur ve emeklinin beklediği enflasyon verisi açıklandı. Memur ve memur emeklisi için yüzde 22.46 enflasyon farkı (yüzde 25.46-3=22.46) oluştu.

                               Aralık maaşı       Ocak maaşı

Polis (11/1)        6.502                    8.287

Polis Olmak için Genel Şartlar Neler?

T.C. vatandaşı olmak.

Lise, Lisans ve ön lisans mezunu olmak.

Yurtdışı okullardan mezun olan kişiler için denklik belgesi.

Gerekli KPSS taban puanı geçmek.

18 yaşını tamamlamış olmak.

30 yaşından gün almamış olmak.

KPSS Lisans Alan Bilgisi sınav giriş belgeleri erişime açıldı KPSS Lisans Alan Bilgisi sınav giriş belgeleri erişime açıldı

Fiziki şartlarda aranan nitelikler arasında erkek 167 cm, kadın adayların ise 162 cm’den uzun olması.

Tüm adayların sağlık yönetmeliği şartlarını taşıması, silah taşımaya engel bir durumun bulunmaması ve herhangi bir yüz kızartıcı ceza almış olmaması gerekiyor.

Nasıl Polis Olunur?

En az lise mezunu adaylar Polislik için başvuruda bulunabiliyor. Bir diğer temel şart ise üniversiteye giriş sınavından polis akademisi tarafından belirlenen baraj puanının üstünde puan almaları şartıdır.

Polis olmak için Yüksek Okula giriş sınavına başvurular, her yıl Polis Akademisi Başkanlığı tarafından ilan edilen tarihlerde Polis Meslek Yüksek Okul Müdürlüklerine şahsen gerçekleştirilir, kamuajans'ta detaylarını paylaştığımız gibi, polis akademileri, Emniyet Teşkilatının memur, amir ve yönetici ihtiyacını karşılamak üzere ön lisans, lisansüstü eğitim-öğretim, bilimsel araştırma, yayın ve danışmanlık yapan, bünyesinde fakülte, enstitü ve polis meslek yüksekokulları bulunan bilimsel özerkliğe sahip yükseköğretim kurumudur. 

Mezun olan öğrenciler, kadro ve hizmet ihtiyacına göre Genel Müdürlükçe belirlenen yerlerden birini her okuldaki öğrencilerin başarı sıralaması esas alınarak, seçecekleri illere atamaları yapılmaktadır.

Polislik Başvurusu Nereye Yapılır?

Polislik başvurusu yapılacak mecra gerekli evrakların hazırlanması sürecinden sonra Emniyet Müdürlüğü’dür. Tüm evrakların tamamlanmasından sonra online başvuru gerçekleştirilir. Bu başvuru, www.e-devlet.gov.tr adresinden gerçekleşir. Sistemden başvuru yapmak için e-devlet şifresi ile giriş yapılması gerekir. Ekranda yer alan başvuru seçeneğine tıklanmalıdır. Sonrasında açılan sayfadan ‘POMEM  sınav başvuru formu’ doldurulur.

Güncel Polis Maaşları Ne Kadar?

     Aralık maaşı       Ocak maaşı

Polis (11/1)        6.502                    8.287