Kamuajans.com – Koronavirüs ile mücadelede neredeyse 1 yılı geride bırakırken koronavirüs ile mücadele sosyal hayattan uzaklaşma bizlere farklı sorun olarak dönüyor. Öyle ki son dönemde hareketsiz kişilerin yaşadığı sağlık sorunlarının neredeyse tamamını herkes yaşamaya başladı.

Koronavirüs hergün onlarca insanı hayattan koparırken koronavirüsten korunmak için kapandığımız evlerimizde bizi başka tehlikeler bekliyor. Doktorların her fırsatta insanlara hareket edin çağrısı son dönemde koronavirüs sebebiyle imkansız hale geldi. Sokak yürüyüşleri spor salonları gibi aktiviteler yerini evde yapılabilecek işlere haliyle durağan bir hayata mecbur bıraktı.

Durum böyle olunca işleyen demir pas tutmaz atasözünden de anlayacağımız üzere insan vücudu tabiri caizse paslanarak başka hastalıklara davetiye çıkarır hale geldi. Bunlardan biride vücudumuzun canlı kalmasını hayati fonksiyonların başında gelen kan akışını etkiledi. Uzmanlar son dönemde pıhtı atması sebebiyle bir çok ölümün gerçekleştiğini açıkladı.

 Pandemi nedeniyle hareketsiz yaşamın pıhtı atımına yol açtığına dikkat çeken uzmanlar, Türkiye'de 30 bin kişinin hayatını pıhtı ve pıhtıya bağlı hastalıklardan kaybettiğini belirterek özellikle kadınları uyardı.