Vatandaşlar tarafından 'Peygamber Süpürgesi' olarak tanınan orjinal ismi ise Artemisia Annua olan bitkinin birçok virüse karşı etkili olduğu biliniyor. Artemisia Annua Otunu yakından tanıyalım. Birçok ülkede Kovid-19 yedavisinde kullanılan bir bitki. Peki, peygamber süpürgesi otu faydaları nelerdir? Peygamber süpürgesi (artemisia annua) nerelerde yetişir?

DepremRiskim Uygulaması Nasıl Kullanılır? DepremRiskim Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Antiviral etkileri nedeniyle popüler olan Peygamber Süpürgesi (Artemisia Annua) bitkisi Balıkesir, Edremit ilçesinde Kaz dağlarında üretiliyor. Artemisia Annua yani peygamber süpürgesi bitkisi koronavirüsün önemli tedavi ilaçlarından birisi olarak gösteriliyor.

Kaz Dağlarında adapte olması için çalışmaların yürütüldüğü bitki ile sağlık, turizm ve tarım anlamında bölgede bir hareket sağlanması hedefleniyor.

Anavatanı Çin olan Peygamber Süpürgesi bitkisinin Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde de yetiştiği biliniyor. Bu bitki ateşin düşürülmesinde oldukça faydalı bir bitki. Ayrıca, kuvvet verici, vücut direncini arttırıcı, mide sağlığını koruyucu yararları da kayıtlara geçmiş durumda. Artemisinin diye bir madde ihtiva eden Peygamber süpürgesi (artemisia annua otu) hem bazı hastalıkların tedavisinde hemde güzel kokusu yüzünden bir süs bitkisi olarak kullanılmakta.

Peygamber Süpürgesi - Artemisia Annua Otu

Balıkesir Üniversitesi emekli Prof. Dr. Gülendam Tümen bitki ile ilgili ''Yapılan araştırmalarda, Artemisia Annua, Kovid-19'un en önemli tedavi ilaçlarından biri olarak gösterilmekte. Bugün Çin, Malezya, Endonezya, Madagaskar gibi ülkelerin vazgeçilmez Kovid-19 tedavisinde kullanılan ilacı şimdi ülkemizde üretilmek üzere ilk adım atıldı. Bitki gelişimini tamamladıktan sonra ekstraksiyon yöntemiyle ekstreleri hazırlanıp, halkımızın kullanımına sunulacaktır" dedi.