Koronavirüs (COVID-19)'ten sonra şimdi de Pekin Virüsü ortaya çıktı. Pekin Virüsünün Koronavirüs'ten daha ağır ve zor bir virüs olduğu iddia ediliyor.

11 Mart 2020 tarihinde Türkiye'ye giriş yapan Koronavirüs ile mücadele eden vatandaşlar, yakın zamanda ortaya çıkan Pekin Virüsü'nün de Türkiye'ye gelme korkusu yaşıyor.

Pekin'in Xinfadi Pazarı çevresinde meydana gelmesi sebebiyle ismi Pekin Virüsü olan virüs nedeniyle Pekin'de tehlike çanları çalıyor. Pekin'de Pekin Virüsü'nden dolayı vaka sayısı 79 iken 109'a çıktı haliyle endişe arttı 29 bölge karantinaya alındı.

 
Vaka sayısı artınca Pekin Yönetimi toptan pazarları, sebze pazarlarını, restoranları ve kantinleri incelemeye aldı. Pekin Virüsü'ne ait ön bulgular, Avrupa'dan ithal edildiği yönünde. 

Salgının acilen kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayan Çin Hastalık Kontrol Merkezi başepidemiyoloğu Wu Zunyou, enfekte olmuş herkesi mümkün olan en kısa sürede tespit ederek virüsün yayılmasını sınırlamanın bir an önce yapılması gerektiğini belirtti.

Çin Hastalık Kontrol Merkezi başepidemiyoloğu Wu Zunyou, açıklamasının devamında "Enfeksiyonun ne kadar yaygın olduğunu bulmak acil bir durumdur. Virüs, Pekin merkezli değil, ancak bunun nasıl ithal edildiğini henüz belirleyemedik" diye konuştu.

Çin Hastalık Kontrol Merkezi başepidemiyoloğu Wu Zunyou'ya göre koronavirüs bulaşmış insanlar, önümüzdeki üç gün içinde semptom göstermeye başlayacak, bu sebeple önümüzdeki üç gün Pekin'in salgını durdurması için kritik.

Vuhan Üniversitesi Patojen Biyoloji Bölümü Müdür Yardımcısı Yang Zhanqiu, Pekin'de bulunan koronavirüsün son derece bulaşıcı, muhtemelen Vuhan'da bulunandan daha bulaşıcı olduğunu gösteren 79 vakanın dört gün içinde doğrulandığını söyledi.

Pekin Hastalık Kontrol Merkezinden bir araştırmacı "Pekin Xinfadi pazarında yeni Covid-19 salgınına yol açan koronavirüs suşunun genom diziliminin Avrupa menşeli olduğunu gösteriyor" diye konuştu. 

SGK şifre alma! e-Devlet SGK şifre alma sistemi… SGK şifre alma! e-Devlet SGK şifre alma sistemi…
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'in başkenti Pekin'de 50 gün sonra yeni tip corona virüs (covid-19) vakaları tespit edildiğini belirterek, "Salgının kaynağı ve kapsamı araştırılıyor." dedi.Ghebreyesus, "Geçen hafta Çin, 50 gün tek vakanın görülmediği Pekin şehrinde yeni bir vaka dizisi rapor etti. An itibarıyla 100'den fazla yeni vaka teyit edildi." diye konuştu.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Komisyon, vakalardan 32’sinin yerel, 8’inin ise yurt dışı kaynaklı olduğu bilgisini verdi. Yerel kaynaklı vakaların 27’sinin başkent Pekin’de, 4’ünün Hebei eyaletinde ve 1’inin Siçuan eyaletinde görüldüğü aktarıldı.