2021-2022 eğitim öğretim yılının bitmesine kısa bir süre kala okullarda son sınavlar ve performans notları verilmeye başlandı.Yarıyıl tatili 24 Aralık tarihinde başlayacak.İlkokul ortaokul ve lise kademelerindeki öğrenciler sömestr tatiline girecek.Öğrenciler ve aileleri yarıyıl karnelerini merakla bekliyor.MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğine göre taktir,teşekkür alma şartları 2018 yılındaki yönetmelikle değiştirilmişti.Detaylar haberimizde….

İki yıllık online eğitim döneminden sonra 6 Eylül de okulların açılmasıyla birlikte öğrenciler yüz yüze eğitime ve sınavlara girmeye başladı.Birinci dönemin sonuna yaklaşırken öğrenciler hangi şartlarda taktir teşekkür ve onur belgesi alacağını merak ediyor.2018 yılında yapılan değişiklikle Milli eğitim bakanlığı ödül yönetmeliğine göre özürsüz devamsızlığı belirlenen sınırı aştığı taktirde öğrenciler belge alma şansını kaybediyor.
Belgeler dönem sonu not  ortalamalarına göre veriliyor.İşte MEB’in taktir ve teşekkür belgesi alma şartları:

Özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen belge alabilecek!

MEB disiplin kurulunda 2018 yılında yapılan değişiklikle beraber Özürsüz devamsızlığı beş günün altında olan dönem sonu ortalaması 70 puanın üzerinde olan öğrenciler belge alabiliyor.

İşte takdir ve teşekkür belgesi alma şartları:

70.00-84.99 arasındaki notlara sahip olan öğrenciler teşekkür belgesi
85.00 Ve üzerindeki not ortalamasına sahip öğrenciler  takdir belgesi alabilmektedir.

Orta öğretim süresi boyunca En az üç öğretim yılının bütün dönemlerinde taktir belgesi alan öğrenciler ise üstün başarı belgesi ile ödüllendirilecektir..

Öğrenciler birinci dönem sonu karnelerini 21 Ocak Cuma günü alacak
2021 2022 eğitim öğretim yılı Birinci  dönemi 21 Ocak Cuma günü 18 milyon öğrencinin karne almasıyla sonlanacak.Sömestr tatili 24 Ocak 54Şubat arasında gerçekleşecek.

Eğitim Sen: 9 vakıf üniversitesinin isimlerini açıklayın Eğitim Sen: 9 vakıf üniversitesinin isimlerini açıklayın

Bu yıl Ortaöğretim ve liselerde sınıfta kalma olacak mı?
Pandemi sürecinde Yönetmelik’de yapılan değişiklikle öğrenciler başarısız olduğu dersten ötürü sınıf tekrari yapmıyordu ancak 2021 2022 eğitim öğretim yılının yüz yüze eğitime devam etmesi ile MEB öğretim genelgesine göre ortaokul ve liselerde başarısız dersen sınıfta kalma olacaktır. Yönetmelik gereği ilkokul 1. 2. 3. Ve 4.sınıflarda sınıfta kalma yoktur.

Ortaokullarda ise başarı notu 45’in altında olan öğrencilerin sınıfta kalma ya da geçme durumuna Şube Öğretmenler Kurulu(ŞÖK) karar verecektir.
Lisede ise üç dersi 50’nin altında olan öğrenciler sınıfta kalacaktır.

Onur belgesi nasıl alınır?
Derslerindeki başarının yanı sıra Öğrencinin arkadaşları ile olan ilişkisi çevresine olan tutumu kurallara uyuması Ana dilini düzgün kullanması derslere zamanında gelmesi ve bilişim araçlarını doğru kullanmasına göre yıl sonunda takdim edilecektir.