Kamuajans.com – Koronavirüs tüm dünya ülkelerinin ekonomilerini altüst ederken ülkemiz de doların artışı 30 yıllık araçların dahi fiyatlarının ulaşılamayacak rakamlara ulaşmasına neden oldu. Durum böyle olunca vatandaşlarda ötv indirimi talebi iyiden iyiye talebi beklenmeye başladı.

Hükümetin ÖTV indirimi ile ilgili bazı çalışmalar yaptığı iddia ediliyor. Buna göre; üzerinde çalışılan ilk formüle göre devlet kullanmak üzere araba satın almak isteyen kişilere araçlarını belirli süre satmama taahhüdü vermeleri halinde kademeli ÖTV indirimi imkanı sunacak. Örneğin 5 sene aracını satmayacağını beyan eden kişiye daha fazla ÖTV indirimi yapılırken, 2 sene satmama sözü veren vatandaşa daha az ÖTV indirimi yapılacak. Söz vermeyen kişilere ise aynı ÖTV oranları uygulanmaya devam edecek. Bu sayede gerçekten kullanmak üzere, ihtiyacı olduğu için araç satın alan kişilere ÖTV indirimi kolaylığı ile fiyat indirimi sağlanmış olacak.

A'dan Z'ye Deyimler (Uzun ve Kısa) A'dan Z'ye Deyimler (Uzun ve Kısa)

Tüm sektörlere yapılan bu destekler firmalara can suyu olurken başta otomotiv sektörü olmak üzere bir çok sektörde hareketlik yaşanması için vatandaşlara da tarihin en düşük faiziyle kredi kullanma imkanı sunulmuştu.

Koronavirüs bir çok sektörde ekonomik alanda sorunlar yaşanmasına neden olmuştu. Bir çok firma bu süreçte ya işçilerini çıkarmak yada süresiz izne ayırmak zorunda kalmıştı. Firmaların bu dönemin yara almadan yada en az şekilde atlatmaları için ekonomik paketler yayınlanmıştı.

Koronavirüsün etkilerinin azaltılması için hükümet tarafından bir çok ekonomik paket geçtiğimiz haftalarda hayata geçirilmişti. Araç satışı konusunda da ekonomik paket yayınlanırken araç satışında geçen yıla oranla artış yaşanmıştı.

Yapılan bu ekonomik çalışmaların ardından sıfır araç alma hayali kuran vatandaşlar araç kredisi çekerek hayallerini gerçekleştirmeye başladı. Düşük faiz oranı yanı sıra ÖTV indirimide bekleyen vatandaşların bir kısmı ise araç alımı için temkinli davranarak gelebilecek muhtemel ötv indirimini beklemeye başladı.
 

Vergisiz Satış Değeri ÖTV Oranı
70 bin TL’nin altı %45
70 bin TL – 120 bin TL arası %50
120 bin TL ve üzeri %60