ÖSYM, 12 Mart'ta yapılan ve 2 milyon 162 bin 895 kişinin katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndan (YGS) sonra öğrencilerin silmediği ve cevap kağıdında iz bıraktığı gerekçesiyle büyük tepkisine neden olan silgiyi değiştirdi.

Gözden kaçırmayın

Ankara'yı Sallayan Bomba İddia, Özer DDK'yı teftişe çağırdı. Ankara'yı Sallayan Bomba İddia, Özer DDK'yı teftişe çağırdı.
Kamuajans.com - Öğrenciler sosyal medyada ve internetteki forumlarda günlerce "Optik okuyucunun, iyi silinmemiş işareti de okuyabileceği" dile getirerek endişelerini belirtti.

Amaç, 10 Haziran'da yapılacak olan ve 1 milyon 649 bin kişinin katılması beklenen Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) daha önce kullanılan silgilerin dağıtılmasını sağlamaktı. Konu, CHP Manisa Milletvekili Dr. Tur Yıldız Biçer tarafından da Meclis gündemine taşındı. LYS'ye 9 gün kala, YGS'de öğrencileri mağdur ettiği belirtilen silgilerin değiştirildiği öğrenildi.

ÖSYM, tepkilere olumlu yanıt verdi ve yeni bir silgi ihalesine çıktı. İhale sonucu, 12 Mart'taki YGS'de kullanılan beyaz silgiler yerine, daha önceki sınavlarda olduğu gibi mavi silgiler alındı. ÖSYM, daha önce kullanılan silgilere dönüş yapıldığını, geçen ayki ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) ve KPSS'de (Kamu Personeli Yerleştirme Sınavı) bu silgilerin kullanıldığını kaydetti. Yeni silgileri test eden ÖSYM yetkilileri, marka ve maliyet konusunda bilgi vermedi. 10 Haziran'daki LGS'de binlerce öğrenci için yeni silgiler sürpriz olacak.

Öznur Karslı

Habertürk