Dünya üzerinde milyonlarca müslüman bu ay oruç ibadeti ile meşgul. Kendisini yeme, içme işinden, Allah rızası için gönüllü olarak alıkoyan müslümanlar iftar sofralarında küçük bayramlar yaşıyorlar. Peki oruçluyken yıkanma ihtiyacı hissedersek ne yapacağız? Eğer oruç tutarken duş alırsak orucumuz zarar görür mü? Bu soruları Diyanet İşleri Başkanlığı yanıtladı.

Oruçluyken duş alırsak, yıkanırsak oruç bozulur mu? İşte Diyanet'in bu konuda yöneltilen soruya verdiği cevap.

'Ağız ve burnundan su girip de sindirim organına ulaşmadıkça oruçlu kimsenin yıkanması, orucuna zarar vermez' şeklinde net bir ifade kullanan Diyanet İşleri, Peygamber Efendimizin zamanından bir örnek vererek konuya açıklık getirdi. 'Nitekim Hz. Âişe ve Ümmü Seleme, Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazan’da imsaktan sonra yıkandıklarını haber vermişlerdir (Buhârî, Savm, 25). Bu itibarla, ağız ve burundan mideye su kaçırmamak şartıyla oruçlu kişi yıkanabilir (el-Fetâva’l-Hindiyye, I, 220).'

Oruçluyken banyo yaparken ağza su kaçması veya burun yolundan giren suyun yutulması halinde bozulan orucun günü gününe kaza yapılmasıgerektirir ancak kulağa kaçan suyun mideye ulaşma ihtimali fizyolojik açıdan olmadığı için orucu bozması söz konusu değildir.