Dünya'da ilk olarak 165 yılında görülen 15 yıl süren 5 milyon insanın ölümüne sebep olan kızamık ve çiçek hastalığı günümüzde tedavi edilebilir hastalık olmasına rağmen o dönem milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuştu. Salgın hastalıklar, dünyaya yayılan ve bir çok vatandaşın ölümüne neden olan bir pandemidir. Salgın hastalıklardan kurtulmak için hijyen şarttır.

Her milletten vatandaşın bir arada yaşadığı Dünya'da zaman zaman salgın hastalıklar baş göstermektedir. Salgın hastalıklarda her yıl milyonlarca vatandaş vefat etmektedir.

Dünya'nın belli dönemlerinde ortaya çıkan ve bazen yüzinlerce bazen ise milyonlarca insanın ölümüne neden olan salgın hastalıklar neredeyse her 200 yılda bir dünyada görülüyor.

Antonine Salgını, Justinian Vebası (1. Veba Salgını), Japonya Çiçek Salgını, Kara Veba (2. Veba Salgını), Yeni Dünya Çiçek Salgını, İtalya Vebası, Londra Büyük Vebası, Kolera Pandemileri, 3. Veba Salgını, Sarı Humma Salgını, Rus Gribi, İspanyol Gribi, Asya Gribi, Hong Kong Gribi, HIV/AIDS, SARS, Domuz Gribi, Ebola, MERS, COVID-19 bugüne kadar görülen salgınlardandır.

Geçmişten günümüze kadar vatandaşlar bir çok salgın hastalık atlatmıştır. Bunların başına tahmini ölüm sayısı 200 miyon olan Kara Veba (2. Veba Salgını)'dır. Tahmini ölüm sayısı 100 bin olan Londra Büyük Vebası Yersinia Pestis Bakterisinden kaynaklanmaktadır.


Daha sonraki yıllarda dünyada en çok insan öldürüren 3.hastalık olan 1.veba salgını baş gösterirken 30 ile 50 milyon arasında insanın bu hastalık sebebiyle öldüğü biliniyor. En büyük ölüm ise 2.veba salgını olan kara veba olarak bilnen 1347-1351 yıllarında yaşanan 200 milyondan fazla insanın öldüğü salgın olarak biliniyor.

Bu salgınların arasına ise hızlı bir şekilde koronavirüs girmeyi başardı. Neredeyse tüm ülkelerde 1.dönemi atlatılan koronavirüs şimdi ikinci dalga olarak görülmeye başladı. Dünya genelinde onaylanmış vakalar 7,82 Milyonu bulurken ölüm oranı 432 bin'de bu veriler ışığında sarı humma hastalığını geride bırakan koronavirüs türediği sars virüsüne ise yaklaşma aşamasında olduğu görülüyor.

Koronavirüs 1.92 milyon oranı ve her geçen gün artan vaka ve ölüm oranları ile kıyaslandığında rus gribi, asya gribi hatta italya vebası gibi bir çok geçmişte yaşanmış salgını geride bıraktı ve bırakmaya devam ediyor.

Virüs Benzeri Parçacık (VLP) Temelli Aşı Adayı Gönüllü Olabilme Kriterleri Virüs Benzeri Parçacık (VLP) Temelli Aşı Adayı Gönüllü Olabilme Kriterleri