Kamuajans.com – Ali Yalçın, HABER TÜRK 360’ta Afşin Yurdakul’un konuğu olarak katıldığımız programda ifade ettiğimiz verilere ilişkin Prof.Dr.Mehmet Ceyhan’ın itirazına binaen kaynak belirtiyor,dayanaksız konuşmayacağımızın bilinmesini istiyorum.

Öğretmenlerin güvenlik soruşturmasında gelinen son durum nedir? Ne zaman başlayacaklar? Öğretmenlerin güvenlik soruşturmasında gelinen son durum nedir? Ne zaman başlayacaklar?
Ozelde çocukları genelde kamu sağlığını ilgilendiren okulların acilmasi ile ilgili; Science,JAMA Pediatrics gibi oldukça saygın bilimsel dergilerde yayınlanan makaleleri takip ettiğimiz gibi UNESCO,UNICEF,Dünya Bankası gibi kuruluşların rapor ve verilerini de izlemekteyiz.

Eğitim-Bir-Sen olarak yayınladığımız izleme ve değerlendirme raporları,araştırmalar, odak analizler ve yayınlarımızla, meselelere sloganik yaklaşmıyor,bilimsel veriler ışığında hadiselere bakışımızı ortaya koyuyoruz.

Programda,ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi verilerinden bahsettim.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi 30 Eylül verilerine göre ABD’deki 198 bin ölüm vakasının 67’si 14 yaş altıdır.

5-17 arası çocukların hastalanma oranları diğer yaş gruplarına göre çok daha düşüktür.

JAMA Pediatrics’de yayınlanan makalede okulların kapatılmasının hastalığın yayılmasını engellemek için tek başına yeterli olmadığı ifade edilmiştir.

Yeni araştırmalarda önceki bilgilerden farklı veriler ortaya çıkmaktadır.

Eğitim sendikası olarak hastalığın çocuklara bulaşma oranları konusunda verisiz bir değerlendirmede bulunamayız.

Dünyada yapılan ve saygın dergilerde yayınlanan araştırmaları ve verileri izliyoruz.

Örneğin: Science dergisinde Eylül ayında yayınlanan bir makalede okulların açılması için takip edilmesi gereken öneriler yer almıştır.

UNESCO, UNICEF, Dünya Bankası gibi kuruluşlar ise okulların kapalı kalmasının, olumsuz etkilerini vurgulamaktadır, saglik ve güvenlik önlemleri alındıktan sonra okulların açılmasını ilk andan itibaren tavsiye etmektedir.

Son olarak UNESCO verilerine göre dünyada 36 ülke haricindeki ülkelerde okullar ya kısmen ya tamamen açık durumdadır Avrupa’da ise birkaç ülkede okullar kısmen diğer tüm ülkelerde ise tamamen açıktır.