MEB Personeli - Lafı salatası yapmadan, altına yapılacak yorumları peşin peşin aldırmayacağımı beyan ederek okul yöneticilerinden özellikle okul müdürlerinin bir başka mağduriyetleri dile getirmek istiyorum bu sefer de…

Okullarda görev yapan hizmetli maaşı öğretmen maaşını geçti mi?. Okullarda görev yapan hizmetli maaşı öğretmen maaşını geçti mi?.
Önce nöbet ücreti mağduriyetine dokunalım. 
Öğretmenler 2015 yılında taraflar arasında yapılan toplu görüşme sonunda imzalanan akide göre 2016 yılında haftada 2 saat, 2017 yılında ise haftada 3 saat ek ders ücreti alıyorlar. Müdür yardımcılarına ortaya atılan zorlama bir yorumla verilmeyen nöbet ücreti neyse ki yönetmelik değişikliği ile çözümlendi. 
Çok yerinde bir karar. Doğru bir uygulama. Öğretmenlerimizin en doğal hakkı olan bu ücret aslında az bile.  
Bu konuda tek mağduriyeti okul müdürleri yaşıyorlar. Aslında her türlü nöbetin birinci derece sorumlusu olan müdürlere nedense nöbet ücreti ödenmiyor. 
Artık okullarda en az ek ders ücretini okul müdürleri alıyor biliyorsunuz değil mi?
Doğru, bu gidişle okullara müdür bulun(a)mayacak.
Şimdi bu yıl yine toplu görüşme yılı. 2018 ve 2019 yıllarında geçerli olacak maaş artışları yanında sosyal hakların da imzalanacağı yıl. 
O zaman sendikalar toplu görüşme masasına okul müdürlerinin nöbet mağduriyetleri mutlaka getirmeliler. Getirmekle kalmayıp okul müdürlerine de nöbet ücreti ödenmesini mutlaka sağlamamalılar. 
Sendikalar okul müdürlerine nöbet ücretini sağlamanın yanında bir hususu daha masaya taşımalılar. 
Peki, nedir o masaya getirilmesi gereken husus…
Okul müdürlerinin yıllık izinlerinde kesilen ek ders ücretinin izin boyunca da ödenmesini sağlamak. 
Şimdi MEB’ in merkez ve taşta teşkilatında görev yapan yöneticilerden okul yöneticileri dışında kalanların yıllık izin boyunca yine yerinde bir kararla ücretlerinde kesinti yapılmıyor. 
Duydum, “Onlar ek ders ücreti almıyor!” diyorsunuz. Tazminat adı altında ödenen haklardan bu kesinti yapılmaması gayet tabi bir durum diyorsunuz. 
Haksız da değilsiniz hani…
Ancak, örneğin bir ilçe milli eğitim müdürlüğü şube müdürü tazminat almazken ek ders ücreti alıyordu ve onlardan yıllık izin boyunca hiçbir kesinti yapılmıyordu. 
Aynı formülün okul yöneticileri için de uygulanmasının sakıncası olmasa gerek. 
Peki, bu kadar önemli mi izin süresince ek ders ücreti ödemek. Önemli çünkü,
a)Birçok okul yöneticisi ek ders ücretim kesilmesin diye bilimsel araştırmalar sonucu kendisine tanınan yıllık izin hakkını tam olarak kullanamıyor. Zaten üç kuruş maaş alan yöneticinin bu ücrete o kadar çok ihtiyacı var ki…
b)Birçok okul yöneticisi yıllık izin kullanamadığı için performansında azalma oluyor. 
c)Bir kısım okul yöneticisi hileyi şerrine uydurup ücret almaya devam ediyor. 
Bütün bunlar bilinmedik uygulamalar değil. 
O zaman daha mayıs ayında% 20 vergi dilimine girmiş bulunan okul yöneticilerinitez elden rahatlatmak gerek. Bunun için de,
1)Okul yöneticilerinin nöbet ücreti sorunu çözmek,
2)Okul yöneticilerinin yıllık izin süresince ek ders ücretini ödemek gerekiyor.
İsterseniz bir test yapalım. Ek ders kesilirken kaç yönetici ne kadar izin kullanıyor, ek ders ödenince kaç yönetici ne kadar izin kullanacak. 
Son olarak başta değindiğimiz “altına yapılacak yorumları aldırmayacağımı peşin peşin beyan ederek”ne demek…
Yorumu size bırakıyorum ama okul yöneticilerine sıcak bakmayan öğretmenlerin yazacaklarını tahmin etmek için kâhin olmaya gerek yok demek.
Yusuf İPEKLİ
Eğitimci / Yazar