KamuAjans.Com-FETÖ soruşturmaları kapsamında görevinden ihraç edilen 130 bini aşkın asker, polis, memur ve diğer kamu görevlisinin itirazlarını değerlendirecek OHAL Komisyonu’nun Başkan ve üyeleri öğle saatlerinde belli oldu.

Fetö soruşturması kapsmmındea ihraçm edilenlerin başvurularının değerlendirileceği komisyonun başkanı ve üyeleri belli olduktan sonra konu ile alakalı ilk açıklama memur sendikası Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'tan geldi.İlk günden itibaren konu ile yakından ilgilenen İsmail Koncuk bir takım önerilerde bulundu.

Kamu Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk'un Açıklamaları;

Yılan hikayesine dönen OHAL Kom. Başkanlığı’na Adalet Bak. Müs.Yrd. Selahaddin Menteş getirildi.Komisyonun nasıl çalışacağını bilmiyoruz.OHAL komisyonu mevcut kriterlere göre mi çalışacak, yetkileri nereye kadar?Bunları bilen yok.Bu bilinmezlik umutsuzluğu artırmaktadır.

OHAL komisyonunun yetkilerinin hangi sınırlar içinde olduğu açıklanmalıdır.Komisyonun kriterleri esnetme, hatta değiştirme yetkisi olmalıdır.OHAL komisyonunda 3 büyük konfederasyondan maaşları sendikalarca ödenen 10'ar hukukçu bulunmalıdır.Bunu yapmak şeffaflık ilkesi gereğidir.Bugüne kadar gerek ihraçlar gerekse açığa almalar hukuken kabulü mümkün olmayan bir usulle, soruşturma ve savunma olmaksızın yapılmıştır.

OHAL Komisyonu yargısız infaz biçiminde yapılan bu işlemlerin eksik yönlerini düzelterek çalışmak zorundadır, aksi takdirde sonuç değişmez.T. Kamu Sen olarak kurulan komisyona hayırlı çalışmalar diliyoruz.Komisyon tüm eksiklere rağmen tarihi bir görev yapacaktır.Takipçisiyiz.