Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, “Çocuğunuzu ele geçirme kanunu” başlıklı yazısında, Meclis’te görüşülecek olan Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu ele aldı.

Pehlivan, kanunla birlikte öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı’ndan başka kurumların da seçmesinin önü açılacağını kaydetti.

“MEB ÖĞRETMEN SEÇİMİNİ DE NURCU VE NAKŞİ TARİKAT VAKIFLARIYLA, TÜRGEV VE ENSAR GİBİ KURUMLARIN ELİNE BIRAKMAZ MI”

Barış Pehlivan, konuyla ilgili şunları kaydetti:

“CHP TBMM Grubu Eğitim Danışmanı Ali Taştan’ın kanuna dair raporunu okuyorum. Bir uyarısı dikkatimi çekiyor. Yazmalıyım.

Mevcut kanun şöyle diyor: ‘Öğretmenler, öğretmen yetiştiren yükseköğretim kurumlarından ve bunlara denkliği kabul edilen yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar arasından, Milli Eğitim Bakanlığı’nca seçilirler.’ 

Üzerinde durulmadı hiç. AKP’nin Meclis’e gelen teklifinde, maddedeki ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nca seçilirler’ ifadesi kanundan çıkarılıyor. 

Bu da şu demek oluyor: Öğretmenleri başka kurumlar seçecek! Açayım... Ve bir soruyla devam edeyim: Acaba öğretmenlerin oturduğu mülakat masasında MEB personeli olmayacaksa kim olacak? 

Hatırlayın, askeri öğrenci alım komisyonlarında SADAT bağlantılı bir ismin dahi görev yaptığı ortaya çıkmıştı. 

O halde şu ihtimal yok mu: Nurcu ve Nakşi tarikat vakıflarıyla, TÜRGEV ve ENSAR gibi kurumlarla sürekli protokol imzalayan MEB, okuldaki öğretmenin seçimini de onların eline bırakmaz mı? 

Yani büyük bir sürpriz olmazsa yasalaşacak bu kanun maddesiyle, yeni öğretmenler tam da hayaldeki gibi “dindar ve kindar nesil yetiştireceklerden” mi seçilecek? 

Misal, Diyanet İşleri Başkanlığı da bu yeni süreçte nasıl bir rol üstlenecek? 

Hatta ve hatta... Diyanet’in “4-6 yaş grubu Kuran kurslarının okulöncesi zorunlu eğitimden sayılmasına yönelik MEB ile toplantı gerçekleştirilecektir” hedefi için yeni kanunla yol temizliği mi yapılıyor? 

Maalesef bu sorulara hayır, diyemiyorum.”

DEVLET, EĞİTİMİ TARİKATLARA TESLİM EDECEK 

Pehlivan yazısını şöyle sürdürdü:

“Yeter mi? AKP’ye göre yetmez. 

1973’te kabul edilen Milli Eğitim Temel Kanunu’nun, yani mevcut yasanın 43. maddesinde şöyle yazıyor: 

Gözden kaçırmayın

2022 Okullar ne zaman kapanıyor? 2022 Okullar ne zaman kapanıyor?

“Öğretmenlik, devletin eğitim, öğretim ve bununla ilgili yönetim görevlerini üzerine alan özel bir ihtisas mesleğidir.” 

Bakın... Bundan 98 yıl önce kabul edilen devrim kanunlarından Tevhid-i Tedrisat sayesinde eğitim tek çatı altında toplandı. Tekke ve zaviyelerin yasaklanmasının altyapısı da bu kanundu. 

Yine dikkatleri çekmedi. İşte Tevhid-i Tedrisat’ın da gereği olan mevcut maddedeki “devlet” kelimesi, AKP’nin isteğiyle şimdi kanundan çıkarılıyor. Yani şu demek oluyor: 

“Öğretmenin görev yaptığı her ‘eğitim’ kurumu illa da devletin denetiminde olmak zorunda değil!” 

Hani “Tarikatlar kapatılmasın, denetlensin” diyenler var ya... 

Biri de çıkıp bu yeni kanunla devletin eğitimi denetlemekten vazgeçtiğini görmüyor. 

Hatta dini yapılanmaların daha da yasallaştığı fark edilmiyor: Bir tarikatın kendi eğitim sistemini yaratıp kendi “medreselerinde” çocukları teslim almasının önü açılıyor.  

Denecek ve yazılacak çok şey var. 

Çocukları ele geçirmek istiyorlar.”