22 Ağustos tarihine kadar sürecek olan 2016-2017 Toplu Sözleşme Görüşmelerinde,  Eğitim Camiası maaş zammının yanında, özellikle aşağıda belirtilen konularda iyileştirme bekliyorlar. Özetle bu konulara değinecek olursak.
*Nöbet Görevine Ek Ders Ücreti
Nöbet görevinin yerine getirilmesinden dolayı, öğretmenlere herhangi bir ücret ödenmemektedir. Özellikle bir önceki eğitim-öğretim yılında sık sık gündeme gelen nöbet görevine ek ders ücreti ödenmesi hususu öğretmenlerde bir beklenti oluşturmuştur. Nöbetçi olan öğretmen o gün daha fazla çaba sarf etmekte ve normalden daha fazla yorulmaktadır. Bu nedenle nöbet görevi fazladan çalışma kabul edilmelidir.Nöbet görevine Ek ders verilmesi halinde de, Yönetmelikteki okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. Ancak, ihtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilebilir. Maddesi öğretmenin istemesi halinde nöbet görevi verilir olarak düzeltilmesi lazım diye düşünüyorum. 
*Ek Ödeme
Öğretmenlerin uzun süredir beklenti içerisine girdiği konulardan birisi de ek ödeme. Ek ödemenin de bu görüşmeler de gündeme geleceğini düşünüyorum.
*Eş ve Çocuk Yardımı
Ödenen aile yardımının ve çocuk yardımlarının arttırılması elbette memur için çok önemli bir artış olacaktır. Bu konuda iyimserim. Özellikle bu aile yardımının ve çocuk yardımının arttırılacağını düşünüyorum. Aile yardımı 250 çocuk yardımının da her çocuk başına 60 veya 75 olabilir.
*Doğum, Ölüm Yardımları
Doğum ve Ölüm yardımlarının günümüz koşullarına uygun olarak arttırılması elbette öğretmenlerin yanında tüm memurları mutlu edecektir.
*Kırsala İlave Ücret
Özellikle kırsalda, köylerde görev yapan öğretmenlere ilave ücret verilmesi yerinde olur. Özellikle uzak ulaşım sorunu olan yerlere ödenecek ilave ücret kırsalı bir nebze olsa da cazip hale getirebilir. Öğretmenlerin bu bölgelerde daha kalıcı olmasını sağlayabilir diye düşünüyorum.
Elbette bu iyileştirme beklenen maddeleri daha da arttırabiliriz. Ancak en önemlilerini sıralamaya çalıştım.Çok değerli arkadaşlarım elbette yapılan zamlar ve iyileştirmeler kuşkusuz bizleri mutlu eder, diğer taraftan da ekonomimizin durumunu da göz ardı etmemek lazım. Güçlü devlet güçlü ekonomi olmazsa olmazlarımızdandır. İyileştirmeler olacağı kanaatini taşıyorum. Toplu sözleşme görüşme sonuçlarının şimdiden hayırlara vesile olması temennisiyle saygılar muhabbetler. 
                                                                                                                                           
Mustafa YILDIRIM

                                                                                                              [email protected]