Askere – Polise Var, Öğretmene Yok!

İl dışı isteğe bağlı yer değiştirme yoluyla ataması gerçekleşen bazı öğretmenler ve sağlık bakanlığına bağlı çalışan eşleri bugünlerde büyük çıkmazda. Neden mi? Öğretmen eşin çalıştığı ile özre bağlı yer değiştirme talebinde bulunan ve bu sene içerisinde öğretmenle evlenen bazı sağlıkçılar bakanlıktan kendilerine “münhal kadro bulunmadığı için atama istediğiniz ile atamanız yapılamaz” cevabıyla karşılaştılar ve kara kara düşünmeye başladılar. Daha önce emsali pek de görülmemiş bu kararı Ankara’da oturdukları yerden yazmak gerçekten kolay, ancak iki ay içerisinde iki, bazen üç kez ev taşımak, tam oldu diyecekken, istenilen ilde yaşama hayallerinin suya düşmesi, belirsizlik ve hevesin kursağında kalması, çocukların eğitim, bakıcı ve okul işlerinin ayarlanması, tekrar iki ay önce geldikleri ile eşlerin gerisin geriye dönmesi hiç de kolay iş değil. Sağlık Bakanlığı yetkililerince kendi bakanlıkları için ter döken personellerinin içinde bulunduğu çıkmaz şu aşamada görmezden geliniyor, yok sayılıyor. 
Şöyle ki; bir öğretmen düşünün; Edirne’den Ardahan’a puan üstünlüğüyle isteğe bağlı yer değiştirme sonucu tayin ediliyor. Edirne’de kalan sağlıkçı eş özre bağlı yer değiştirme talebinde bulunca sağlık bakanlığı “sen Edirne’de kal” deyiveriyor. Hem de yaklaşık iki ay bekletildikten sonra. O esnada Ardahan’da çocuklarını okula yazdıran, ev kiralayan aile, çaresizlik içinde kalabiliyor, eşi MEB dışında farklı bir bakanlıkta çalışan sağlıkçının ise bir hafta içerisinde yer değiştirme işlemi yapılırken hem de. Asker, polis eşlerine münhal kadro her zamanki gibi (yoksa bile) yaratılırken, öğretmen eşlerine yer değiştirme yönetmeliğinin bilmem kaçıncı maddesinin falan bendi adeta set ediliyor. Adalet bunun neresinde? Dün benzer şekilde aile bütünlüğünün korunması amacıyla gerçekleştirilen özre bağlı yer değiştirmeler bugün neden gerçekleştirilmiyor? Sağlık Bakanlığı ve MEB arasındaki bu koordinasyonsuzluk neden daha önce öğretmenlerin yer değiştirme süreçlerinde kendilerine bildirilmedi, ya da sağlıkçı ve öğretmen izdivaçları gerçekleşmeden önce “hayır siz evlenemezsiniz” mi denecekti, anlamak mümkün değil! 
Düne kadar benzer şekildeki yer değiştirme taleplerine onay veren Sağlık Bakanlığı’nın şu andaki ürettiği tek çözüm ise MEB’in atadığı artık farklı bir ile taşınıp, eşinin yer değiştirmesine kesin gözüyle bakan, yeni bir aile düzeni kurmaya çalışan öğretmenin tekrar eski görev yerine dönmesi. Tam da bu noktada ister - istemez insanın aklına; öğretmen eşi olmak suç mu, dünden bugüne ne değişti, askere - polise var öğretmene yok mu, öğretmenin aile bütünlüğü, asker ve polisin aile bütünlüğünden daha mı az önemli soruları geliyor. 
Sosyal medya üzerinden bir araya gelmeye ve feryatlarını duyurmaya çalışan sağlıkçı ve öğretmen eşlerinin tek umudu ise; her fırsatta personeline sahip çıkan, personelini kollayan – gözetleyen Sayın Bakan Dr. Mehmet MÜEZZİNOĞLU’NA ve sendikalara seslerini duyurabilmek. 
Mevzubahis sorun daha fazla derinleşmeden, bazı şeyler için çok da geç kalınmadan  ve daha fazla maddi - manevi mağduriyetler yaşanmadan, yaşatılmadan Sağlık Bakanlığınca özre bağlı yer değiştirme işlemlerinin bir an önce yapılması, bundan sonraki süreçte ise Sağlık Bakanlığı ve MEB tarafınca “SAĞLIKlı” bir koordinasyonun kurulması yeni mağduriyetlerin ortaya çıkmaması açısından elzemdir. Öngörüm; müjdeli haber çok kısa bir sürede verilecek, eşlere tavsiyemse; içinde bulundukları bu sıkıntılı süreçte eşlerin birbirlerine daha çok kenetlenmeleri ve seslerini yetkililere duyurmaya çalışarak umutlarını asla yitirmemeleridir. Kamuajans.com olarak yaşanan bu mağduriyetin ve sürecin takipçisi olmaya kararlıyız.
      Gürdal KARABIYIK