Göreve geldiği günden beri attığı adımlar ile öğretmenlerin birçok sorununa çare bulan Personel Genel Müdürü Ömer İNAN, öğretmenlerin bir diğer çözüm bekleyen sorunu olan il içi ve il dışı atamalarındaki kontenjan azlığı sorununa attığı adım ile çare buldu.

Geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan haberlerde Personel Genel Müdürü Ömer İNAN’ın attığı adım ile emekli olan öğretmenlerin kadrolarının da tercihlere yansıtılarak bu yıl il içi ve il dışı atamalara daha fazla kadro açılması beklendiği ifade edilmişti. Kamuoyuna yansıdığı gibi de öğretmenler için güzel haberler gelmeye başladı. MEB Personel Genel Müdürlüğü 8 Temmuz 2021’de tüm illere gönderdiği yazı ile İl içi atamalarında emekli olacak öğretmenlerin yerlerine de atama işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için atama işleminin yapılacağı tarih olan 27 Temmuz 2021 tarihine kadar emeklilik onayları alınan ve kendilerine tebliğ edilerek ayrılış işlemi bildirilen öğretmenlerin MEBBİS’te emeklilik durumlarının işlenerek eğitim kurumlarının normlarının boşaltılması istendi. Bu resmi yazı sonrası ise bu yıl ilk kez illerde emekli olacak öğretmenlerin kadroları da öğretmenlerin il içi atama başvurularında tercihlerine yansıtıldı.

MEB'den flaş karar! Resmen değişiyor, okulları kapsıyor, öğrenciler artık... MEB'den flaş karar! Resmen değişiyor, okulları kapsıyor, öğrenciler artık...

Böylelikle emekli olan öğretmenlerin kadrolarının da tercihlere yansıtılmasıyla beraber geçen senelere nazaran il içi atama başvurularında birçok ilde daha fazla kontenjan açılması sağlanmış oldu.

Peki emekli olanların kadrolarının tercihlere yansıtılması neden bu kadar önemli?

Bildiğimiz üzere yasal düzenlemelere göre öğretmenlerin emekliye ayrılması sadece yılın Temmuz aylarında olmakta. Bu sebeple bundan önceki senelerde Mayıs ayında yapılan il içi atamalara ve Haziran ayında yapılan il dışı atamalara emekli olan öğretmenlerin boşalttığı kadrolar yansıtılamamaktaydı. Haliyle öğretmenler de her atama döneminde emekli olan öğretmenlerin sisteme eklenerek ikinci il içi ile ikinci il dışı atamaların yapılmasını talep etmekteydi. Tabi birçok sakıncayı da içerisinde barındıran ikinci il içi ile ikinci il dışı atamaların yapılması yerine daha çözüm odaklı atamaların yapılması daha uygun olanıydı.

Bu sorunun farkında olan ve sahaya hâkim Personel genel müdürü Ömer İNAN, kontenjan azlığı sorununu gidermek adına emekli olanların boşalttığı kadroların yer değiştirme atama başvurularına yansıtılması için çalışma başlattı. Personel Genel Müdürlüğünün bu kıymetli çalışmaları sonuç verdi ve güzel etkisini ilk olarak il içi atama başvurularında emekli olanların da tercihlere yansıtılarak kontenjanların artması olarak görmüş olduk.

Öğretmenleri düşünen ve geldiği günden beri attığı adımlarda öğretmen dostu olduğunu hissettiren Personel Genel Müdürü Ömer İNAN’a ve ekibine öğretmenler adına bir kez daha teşekkür ediyoruz.

İl içi atama başvuruları 08-14 Temmuz 2021 arasında alınacak, sonuçları ise 27 Temmuz 2021’de açıklanacak ve 2 Ağustos 2021 tarihinden itibaren ilişiklerini kesebilecekler.

memurdavalari.com