Kamuajans.com – Anadolu Eğitim Sendikası genel başkanı Mehmet Alper ÖĞRETİCİ memur ve emekliler için verilen zammın fazlasıyla geri alındığını belirterek memur ve emekliler için vergi dilim oranlarının %15’te sabitlenmesi gerektiğini vurguladı. Açıklamaları şöyle;

‘Resmi Gazetede yayımlanan tebliğe göre memurları yakından ilgilendiren gelir vergisi dilimlerindeki artış oranı belli oldu.
% 22.5’lik artışlarla ilk vergi dilimindeki miktar 18000 TL'den 22.000 TL'ye, ikinci vergi dilimindeki miktar 40.000 TL'den 49.000 TL'ye, üçüncü vergi dilimindeki miktar ise 98.000 TL'den 120.000 TL'ye yükseltilmiştir.
Yıllardır enflasyon kadar maaş zammı alan memurların en büyük sorunlarından biri de vergi yükünün yüksek olmasıdır. Tüm memur, emekli ve diğer çalışanların maaşlarından gelir vergisi oranında kesintiler peşin yapılmaktadır.
Özellikle yılın ikinci yarısında alınan zammı zaten görememekte, yılın ikinci yarısına doğru vergi dilimine girilmektedir. Yani verilen zam zaten kepçeyle geri alınmaktadır.
Bu nedenledir ki vergi dilim oranları memur ve emeklileri için %15’te sabitlenmelidir.’

Anadolu Eğitim Sendikası Basın Sekreterliği