KamuAjans.Com-Öğrencinin ben bilinci kendisinin bilincinde olma; olma anlamına geliyor. Öğrenciyi birey yapan, farklı kılan seçimleridir.

Gözden kaçırmayın

Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri geliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni projeyi duyurdu Uluslararası Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri geliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni projeyi duyurdu
Ancak, öğrencinin ben bilincine sahip olmaksızın kendisini yaşayabilir mi? Özgürlüğünün farkında olabilir mi? Özgür olmayan öğrenci kendisini gerçekleştirme yolunda çaba gösterebilir mi?

Diğer taraftan; ben bilinci olmaksızın bireyleşmesi mümkün değildir. Bireyleşmeyen öğrenci bağımlı bir insan olduğu anlamına geleceği için seçimlerini özgürce yapamayacağı anlamına gelecektir.

Öğrencinin ben bilinci uyumlu bir yaşam sürdürmede önem taşıyor. Ben bilinci gelişmeksizin iç ve dış dünyasındaki değişikliklere uyum sağlayamayacağı anlamına gelecektir.

Ben bilinci olmaksızın öğrencinin sosyal becerilere sahip olması beklenebilir mi?

Ben bilinci olmaksızın, öğrencinin kendini gerçekleştirmesi beklenebilir mi?

Bütün bunlar, öğretmenin hangi rollere sahip olması gerektiğini gündeme getiriyor(Öğrencinin ben bilincini geliştirmek için).

Örneğin buluş yoluyla öğretime vb. yöntemini kullanabilir.

Diğer taraftan, öğretmen demokratik tutumu benimseyebilir. Öğrencinin güven içinde hissedip düşüncelerini sınamasına izin verebilir.

Öğretmen öğrencileri karara katabilir ve konuşmalarına fırsat verebilir.

Hasan Güneş
Emekli Öğretim Görevlisi
Kamuajans.com - Özel Haber