OECD, Yayımladığı Son Gelir Eşitsizliği Raporunda Türkiye’deki Eşitsizlik Algısının En Yüksek Seviyede Olduğunu Açıkladı.

OECD, son hazırladığı gelir eşitsizliği raporunda, Türkiye’nin milli gelirin en zengin yüzde 10’luk kısma aktığını en çok düşünen ülke olduğunu açıkladı. OECD’nin son gelir eşitsizliği raporuna göre, Türkiye’de vatandaşların eşitsizlik algısı da en yüksek seviyede bulunuyor.

Rapora göre, Türk vatandaşlarının yüzde 67’lik kısmının, “Ülkenin toplam gelirinin büyük bölümünün en zengin yüzde 10’luk kısma aktığını düşündüğü” belirtiliyor. Aynı zamanda Türkiye, bu oranla tüm OECD ülkeleri içinde ilk sırada yer alıyor. OECD ortalaması ise yüzde 52 seviyesinde bulunuyor.

Elle yazılmış sorular da inceleniyor: Havuzdaki tüm sorular incelemede Elle yazılmış sorular da inceleniyor: Havuzdaki tüm sorular incelemede

Raporda ülke vatandaşlarının bu derin gelir eşitsizliğini nasıl algıladığı üzerinde duruluyor. OECD raporda Türkiye’nin hem gelir eşitsizliğinin çok yoğun olduğu, hem de vatandaşlarının bu konudaki endişeyi derinden hissettiği ülke olduğunun altını çiziyor.

Öte yandan, OECD’nin 18 Kasım’da yayımladığı raporda tüm dünyada gelir eşitsizliklerinin pandemi sürecinde daha da arttığı belirtilenler arasında yer alıyor.